Gdzie się wykorzystuje silniki prądu stałego?

Zobacz, gdzie zamówić silniki DC, wejdź na ultrarobotics.pl.
Sporo maszyn, które użytkujemy każdego dnia i bez których życie byłoby bardziej skomplikowane, aby działać wykorzystuje silniki na prąd stały. Niewielkie bądź duże, szczotkowe czy też bezszczotkowe, te urządzenia zmieniły nasz sposób pracy i życia, tymczasem statystyczny obywatel przeważnie nie ma pojęcia, jak pracują te silniki, ani z jakich elementów składają się.
Kto opracował i jakie moduły posiada silnik elektryczny na prąd stały?
Zadaniem silników prądu stałego jest wytworzenie energii mechanicznej z elektrycznej. Jak podkreśla ich nazwa, zasilane są prądem, w którym zwrot i kierunek transferu ładunków elektrycznych jest niezmienny. Takie silniki znane są od nieomal dwóch wieków i nie są zasługą konkretnej osoby. Do ich budowy, dalszych modyfikacji i w konsekwencji ich dopuszczenia do powszechnego użycia w różnorodnego typu urządzeniach, przyczyniły się wynalazki oraz badania najlepszych innowatorów połowy XIX wieku, jak m.in. Thomas Edison, Zénobe Gramme czy Moritz Jacobi. Silniki prądu stałego skonstuowane są ze nieruchomego stojana, dwóch magnesów zwróconych do siebie różnoimiennymi biegunami, między którymi tworzy się pole magnetyczne, komutatora, wirnika oraz szczotek. Dzisiaj powszechnie używane są również bezszczotkowe silniki prądu stałego (BLDC), które przede wszystkim z uwagi na brak tej często ulegającej awarii części, są postrzegane za dużo trwalsze, bezpieczniejsze i są generalnie cenione za bezgłośną pracę, jak równieżswoją niezawodność.
Silniki DC nie tylko do zastosowań profesjonalnych
Teza, że silniki elektryczne prądu stałego są używane zasadniczo wszędzie to nie przesada. Jeżeli posiadasz odtwarzacz DVD bądź w notebooku masz zainstalowane dyski HDD, to w ich napędach bez wątpienia użyto bezszczotkowego silnika. Silniki prądu stałego są modułem pociągów czy samochodzików sterowanych zdalnie, a więc gadżetów, którymi bawiliśmy się w dzieciństwie i które prawdopodobnie podarujemy też naszym potomkom. Silniki tego typu znajdują się w dużych i mniejszych pompach hydraulicznych niezbędnych w wielu branżach przemysłu, między innymi wydobywczej, budowlanej oraz produkcyjnej. W bliskiej przyszłości, za sprawą silników DC samochody elektryczne będą normalnością, a już teraz te silniki usprawniają naszą mobilność, ponieważ to one napędzają tak chętnie używane segwaye, rowery elektryczne oraz hulajnogi. Z silników prądu stałego korzystają też pasjonaci elektroniki do realizacji najróżniejszych zautomatyzowanych prototypów z obszaru robotyki i mechaniki.
Choć silniki prądu stałego o niskiej mocy bez przeszkód da się kupić w sklepach hobbystycznych bądź z asortymentem elektronicznym, to te do przemysłowego wykorzystania dostępne są na zamówienie wyłącznie u dystrybutorów, oferujących niezawodne rozwiązania od cenionych marek.
Nasza lokalizacja:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa
Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail:
[email protected]