Z czego składają się motoreduktory i gdzie się je wykorzystuje?

Więcej informacji o motoreduktorach ślimakowych.

Motoreduktor to po prostu zintegrowane połączenie przekładni z napędem elektrycznym. Jak pracują motoreduktory i gdzie się je wykorzystuje? Dowiesz się tego poniżej.

Motoreduktory kupisz bezpośrednio z katalogu producenta

Motoreduktory pomagają skuteczniej wykorzystać silniki elektryczne w roli napędu w najróżniejszych użyciach przemysłowych. Przy użyciu przekładni redukującej, wysoka prędkość obrotowa silnika zostaje zmniejszona nawet kilkusetkrotnie, przy równoczesnym proporcjonalnym zwiększeniu jego momentu obrotowego. Owszem skuteczność przekładni nigdy nie jest 100%, w związku z tym zawsze powstaje nieznaczna dysproporcja między mocą wejściową i mocą wyjściową motoreduktora. W skład nierozłącznego zestawu jakim jest motoreduktor mogą dodatkowo wchodzić inne elementy jak hamulce lub sprzęgła. Głównym atutem motoreduktorów jest to, iż są to gotowe układy, które da się bez trudu wybrać z oferty producenta tak, żeby ich parametry idealnie odpowiadały wymogom budowanej konstrukcji. Inżynierzy nie tracą w ten sposób tygodni, a nieraz miesięcy, na pracochłonne obliczenia i testy różnych zestawów części. Zależnie od konstrukcji oraz typu przekładni, motoreduktor może być przeznaczony do krótkotrwałego lub długotrwałego czasu pracy, a także do znacznych, średnich bądź lekkich obciążeń.

W motoreduktorach, w których wykorzystano kilkustopniowe przekładnie, można uzyskać bardzo wysoki zakres przełożeń, dochodzący nawet do kilkudziesięciu tysięcy.

Najpopularniejsi producenci motoreduktorów oferują miliony ich możliwych kombinacji

Chociaż motoreduktory mogą być konstruowane z wykorzystaniem kilku rodzajów silników (AC, DC, BLDC i szeregowych), wyróżnia się je według typu przekładni umieszczonej na ostatnim stopniu przełożenia. Wyróżnia się więc takie oto motoreduktory:
– motoreduktory ślimakowe (wykorzystujące przekładnię ślimakową),
– motoreduktory stożkowe (wykorzystujące przekładnię stożkową),
– motoreduktory płaskie oraz walcowe (wykorzystujące przekładnię walcową),
– motoreduktory planetarne (posiadające przekładnię planetarną).

Brak chyba takiego sektor gospodarki, w którym nie można by wykorzystać motoreduktora jako układu napędowego. Czy to produkcja żywności, przemysł lub spedycja, motoreduktory wprawiają w ruch rozmaite automaty, takie jak wirniki, linie produkcyjne, schody ruchome i podnośniki. Duże spektrum ich mocy, rozmiarów oraz typów zastosowanych w nich przekładni i silników spowodowała, iż liczbę realnych zestawów, które teraz mają w ofercie cenieni światowi producenci motoreduktorów, można liczyć już nie w tysiącach, lecz zasadniczo w milionach.

Nasza lokalizacja:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa

Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail: [email protected]