Jak robi się topaz mistyczny?

Dowiedz się, gdzie zamówić mistyczny topaz

Niepowtarzalny wygląd oraz nietypowy, jak na topaz, odcień to najistotniejsze cechy topazu mistycznego, od dawna szczycącego się ogromnym zainteresowaniem miłośników ozdób. Choć z pozoru mogłoby się wydać, iż to odmienny kamień, topaz mistyczny okazuje się w rzeczywistości zwykłym topazem. Jego oryginalne walory są efektem odpowiedniej techniki wyrobu – prawdziwy topaz jest podczas niej poddawany działaniu gorąca oraz pokrywany cienką warstwą metalu szlachetnego. Właśnie z tego względu topaz mistyczny prezentuje się tak zachwycająco.

Odcienie topazu mistycznego

Barwy, jakie przybiera topaz mistyczny zależne są zwłaszcza od metalu, z którym jest połączony. Najczęściej spotykany jest czerwony topaz mistyczny, robiony w kąpieli z tytanem. Chrom powoduje natomiast, iż topaz ma purpurowy odcień, niebieski zaś jest wynikiem rozgrzania topazu bez żadnych dodatków. Doskonałe skutki przynosi wykorzystywanie białego topazu – zwłaszcza pozyskanego w Afryce, Brazylii oraz na Syberii.

Ozdoby z topazem mistycznym

Jak przed momentem wspomnieliśmy, wspaniałe zalety topazu mistycznego są wysoko doceniane przez złotników. Często stosują go więc do wyrobu naszyjników, kolczyków czy innych ozdób. Wbrew powszechnemu mniemaniu biżuteria z topazem mistycznym może być noszona nie tylko do eleganckich strojów – doskonale prezentuje się także na co dzień. Nie bez znaczenia jest też różnorodność barw, dzięki której łatwiej można dobrać ozdoby do danego stroju.