Obrączki ślubne – skąd się wzięła ta tradycja?

Kliknij tu, aby kupić obrączki Kraków.

Dla wielu osób ceremonia ślubu jest nad wyraz wzruszającym dniem życia. Sakrament ten jednoczy nowożeńców po wsze czasy, a symbolem ich uczucia, oddania i wierności są obrączki ślubne, które wsuwają sobie na palce.

Obrączki ślubne – cząstka ceremonii zaślubin od XIII wieku

Pierwotnie nie nie istniał podział na pierścienie zaręczynowe oraz obrączki, z tej przyczyny ich dzieje są wspólne i sięgają aż do Starożytności. Zaledwie w XIII w. Kościół Katolicki włączył obrączki do prawa kanonicznego, na skutek czego podarowanie żonie pierścienia stało się cząstką ceremonii ślubu. Mężczyźni zaczęli nosić na palcu obrączkę wiele stuleci później, o czym jednakże mało osób wie. I choć wcześniej zdarzało się, że wkładali pierścienie na palec obrączkowy kiedy wyrywali się na wojnę, niemniej jednak tradycja ta upowszechniła się szerzej w minionym stuleciu, a konkretnie podczas Drugiej Wojny Światowej. Obrączka przywodziła na pamięć żołnierzowi, iż w ojczyźnie czeka na niego żona, za którą ma walczyć i której powinien być wierny. W Polsce nosi się obrączki na palcu serdecznym prawej dłoni, jakkolwiek w wielu krajach, jak przykładowo w Egipcie, w Meksyku, w USA czy w Iranie, zakłada się je na lewą dłoń, gdzie zgodnie z tradycyjnymi przesądami biegnie tzw. “żyła miłości”, która prowadzi prosto do serca. W przeciwieństwie do pierścionków zaręczynowych, narzeczeni przymierzają i poszukują obrączek ślubnych wspólnie, jednakże tradycja mówi, że przyszła żona nie powinna dokładać się do zakupu, ponieważ jest to zobowiązanie narzeczonego.

Współczesne obrączki ślubne

Przeciwnie do pierścionków zaręczynowych, obrączki ślubne charakteryzują się bardziej stonowanym designem. Przez wiele wieków sporządzano je z różnych surowców, w mniejszym lub większym stopniu wytrzymałych. Dopiero później wykorzystano do tego metale (takie jak żelazo czy mosiądz), które uosabiały moc miłości. W dzisiejszych czasach do ich stworzenia wykorzystuje się przede wszystkim platynę i złoto, które są symbolem zaufania do współmałżonka. Naturalnie, są one także częstokroć inkrustowane kamieniami szlachetnymi, jednakże nadal najchętniej nabywane są gładkie, uniwersalne pierścienie ze złota i delikatne nowoczesne obrączki, w których wykorzystano kombinację dwóch typów złota (np. różowego z tradycyjnym). Sklepy jubilerskie specjalizujące się w sporządzaniu obrączek, świadczą też nierzadko usługę grawerowania artystycznego. Mamy zatem możliwość personalizacji obrączki dodając do nich imiona małżonka, datę ślubu czy też ważny dla małżonków cytat.

Nasza lokalizacja:
Alians - sklep jubilerski
ul. Kalwaryjska 32
30-504 Kraków

Tel.: +48 12-296-32-80
E-mail: [email protected]