Ból kręgosłupa – co może sygnalizować?

Ból kręgosłupa. Zdobądź więcej informacji

Nawracający ból kręgosłupa w odcinku lędźwiowym, piersiowym czy między łopatkami powoli zaczyna być normalnością dla sporej części społeczeństwa. Dziś nie jest to już niedyspozycja, z którą borykają się jedynie starsi ludzie. Praca w pozycji siedzącej powiązana z małą aktywnością fizyczną sprawia, że bólu tego rodzaju doznają również młodsi ludzie.

Ból pleców to nie tylko wynik urazów

Ból pleców może wynikać z kilku źródeł. Jego odczuwanie np. na wysokości klatki piersiowej nieraz związane jest z układem nerwowym, w szczególności jeśli doświadczany jest jako ból promieniujący w stronę ramion i barku. Ból kręgosłupa piersiowego może też sygnalizować powstawanie zmian reumatycznych bądź schorzeń narządów wewnętrznych, z tej przyczyny jego leczenie zaczyna się między innymi od wykluczenia tego rodzaju źródeł. Tymczasem ból na wysokości łopatek, a także ból kręgosłupa lędźwiowego często jest konsekwencją nadwyrężenia struktury kręgosłupa (mięśni, więzadeł bądź ścięgien przykręgosłupowych), wynikającego zwykle z przestawiania ciężkich przedmiotów lub nieprawidłowym ułożeniem ciała. Taki ból przeciążeniowy notorycznie jest ignorowany, gdyż łagodnieje po wypoczynku, jednakże może on być objawem początków przepukliny dysku (dyskopatii). Oczywiście ból kręgosłupa bywa także wynikiem rozmaitych stanów zapalnych lub urazów niejednokrotnie tak drobnych, iż odgrzebujemy je z pamięci dopiero podczas rozmowy z ortopedą.

Zapobieganie bólom pleców

Bólu kręgosłupa nie można lekceważyć i należy bezzwłocznie umówić się na konsultację z lekarzem pierwszego kontaktu. Rozpozna on orientacyjnie rodzaj i przyczynę bólu, a następnie wystawi skierowanie do stosownego lekarza specjalisty, który ustali skuteczną formę terapii. Nie można jednakże czekać, aż pojawi się ból krzyża. Nawet jeśli kręgosłup do tej pory nie sprawiał problemów. Z tego też powodu lekarze zalecają regularną aktywność fizyczną, pamiętanie o poprawnej postawie m.in. w trakcie pracy przy biurku , a także dbanie o właściwą wagę. Spięte mięśnie szyi i pleców można także rozluźnić podczas masaży rehabilitacyjnych albo za sprawą urządzeń do wibroterapii oscylacyjnej. Taki masaż drganiami pobudza cyrkulację krwi i limfy, a także wzmacnia mięśnie, co minimalizuje ból przeciążeniowy.

Nasza lokalizacja:
Vitberg
ul. M. Borelowskiego 29
33-300 Nowy Sącz

Tel.: +48 18 442 33 69
E-mail: [email protected]