Czy drenaż limfatyczny jest skuteczny? Cechy dobrych aparatów do presoterapii

Czy drenaż limfatyczny jest skuteczny? Jak najbardziej! Pod warunkiem, że korzysta się z odpowiedniego sprzętu, który pomaga osiągać najlepsze rezultaty. Z taką myślą tworzyliśmy urządzenia CarePump, więc to na ich przykładzie opowiemy o tym, na co zwrócić uwagę, wybierając dobry aparat do presoterapii.

Mankiety gwarantujące dokładność

Po pierwsze: aspekt czysto techniczny pracy urządzenia. Żeby masaż limfatyczny był skuteczny, musi obejmować równomiernie całą nogę (lub inną część ciała). Jeżeli na stopę, podudzie i udo zakłada się osobne elementy lub mankiety, które mają przerwy na piętę i kolano, masaż nie będzie skuteczny, bo płyn zatrzyma się w pierwszej nieuciskanej przestrzeni zamiast dotrzeć do węzłów chłonnych.

Nie bez znaczenia jest też technologia wykonania komór – nawet jeśli mankiet obejmuje całą kończynę, ale pomiędzy pompowanymi komorami pozostają luki, skuteczność drenażu limfatycznego będzie mniejsza. Dlatego w mankietach do aparatów CarePump komory zachodzą na siebie w taki sposób, by uniknąć cofania się płynów podczas zabiegu.

Większa ilość komór w mankiecie wpływa na jakość, ale też różnorodność i dodatkowe opcje zabiegów. Jeżeli więc inwestujesz w sprzęt na lata, to warto rozważyć wybór 6- lub 8-komorowego aparatu do presoterapii.

Warto również zwrócić uwagę na to, jaki jest wybór mankietów u danego producenta – jeżeli za jakiś czas chcielibyśmy dokupić elementy na inne części ciała, dobrze, żeby była taka możliwość. Dlatego CarePump ma w ofercie mankiety na nogi i ręce, pas na brzuch oraz spodenki na uda i pośladki.

Mankiet na brzuch - aparat do drenaży limfatycznego CarePump

Personalizacja zabiegów, czyli rozbudowane ustawienia

Możliwość regulacji ciśnienia i czasu jest kluczowa, by móc wykonywać skuteczny masaż limfatyczny, niezależnie od tego, czy mowa o profesjonalnym zabiegu w gabinecie, czy tym wykonywanym w domu. Co więcej, dobry aparat do presoterapii mierzy rzeczywiste ciśnienie na powierzchni ciała, dzięki czemu dostosowuje się do każdego pacjenta indywidualnie.

Dobrze też mieć możliwość zmiany sposobu, w jaki napełniają się komory (trybów pracy), by zapobiegać przyzwyczajeniu się organizmu do jednego typu bodźca. Opcja wyłączania pojedynczych komór przydaje się, kiedy chcemy skorzystać z dobrodziejstw zabiegu, ale np. ze względu na kontuzję musimy ominąć jakiś fragment kończyny.

Wśród produktów CarePump na najwięcej modyfikacji pozwala seria Advanced, stworzona z myślą o gabinetach profesjonalnych. Fizjoterapeuci mogą bardzo dokładnie określić specyfikację wielu elementów zabiegu i tworzyć własne programy, z opcjami ustawienia różnego ciśnienia dla poszczególnych komór, długości interwałów i zatrzymań oraz systemem odwrotnego pompowania.

Tryby pracy zaprogramowane przez specjalistów

Jak każda terapia, drenaż limfatyczny jest skuteczny, jeśli zajmuje się nim profesjonalista. Tę rolę częściowo przejmują programy zdefiniowane przez producenta i wgrane do urządzenia. Dlatego urządzenia Care Pump z serii Sport mają tryby opracowane przez specjalistów z wieloletnim doświadczeniem w pracy ze sportowcami, a programy dla serii Economic i Advanced zostały opracowane przez Polskie Towarzystwo Limfologiczne.

Regularność zabiegów

Dla skuteczności drenażu limfatycznego dobry aparat do presoterapii jest tak samo istotny jak częstotliwość terapii. Ale jaki związek ze sprzętem ma regularność zabiegów?

Otóż, by często korzystać z zabiegów, najwygodniej jest móc robić to w domu. Dlatego powstały aparaty do domowego drenażu limfatycznego CarePump Economic oraz mobilne CarePump Sport.

Prosta obsługa i zaprojektowane przez specjalistów programy sprawiają, że wykonanie presoterapii samodzielnie nie stanowi żadnego problemu. Urządzenia z linii dla sportowców posiadają kompaktowy rozmiar i są zasilane bateryjnie, więc łatwo można zabrać je ze sobą na wyjazdy czy zgrupowania i korzystać z dobrodziejstw drenażu także w tych intensywnych okresach, kiedy to szczególnie ważne.

Źródło tekstu: https://carepump.pl/blog/artykul/czy-drenaz-limfatyczny-jest-skuteczny-cechy-dobrych-aparatow-do-presoterapii