Domowe sposoby na złagodzenie objawów przeziębienia

Jesienno-zimowe wahania temperatur negatywnie oddziałują na nasze zdrowie. Zazwyczaj dopadają nas kaszel, nieżyt nosa i podrażnione gardło. Aby się im nie dać tak łatwo, zastosować się do kilku rad, które pomagają strzec organizm przed chorobą. Przedstawiamy kilka z nich.

Czym się rozgrzewać?

Wirusy atakują nasz organizm z reguły wtedy, gdy temperatura ciała spada o około 2 stopnie. Z tej przyczyny powinniśmy rozgrzewać organizm za pomocą gorącej kąpieli czy napoju. Do herbaty można wrzucić plaster pomarańczy lub cytryny, które zawierają duże ilości witaminy C. Doskonałym dodatkiem jest też odrobina cynamonu oraz bogaty w przeciwzapalne substancje imbir. By dodać napojom odrobiny słodyczy warto sięgnąć po sok z malin. Jeżeli idzie o gorącą kąpiel, nasyćmy ją kilkoma kroplami olejku eterycznego, np. pichtowego, eukaliptusowego czy szałwiowego, co dodatkowo wpłynie korzystnie na oczyszczenie nosa.

Domowe syropy przeciw przeziębieniu

Źródłem licznych witamin są również czosnek i cebula. Na ich bazie przygotowuje się domowe syropy zapobiegające przeziębieniu. Syrop cebulowy jest jedynym z najtańszych i najpopularniejszych sposobów walki z infekcjami. Jak go zrobić? Do pokrojonej cebuli dodajemy cytrynę, a następnie polewamy miodem. Miksturę odstawia się do momentu, aż cebula puści sok. Taki syrop powinno się pić co parę godzin. Podobnie można postąpić z czosnkiem, który zawiera allicynę – substancja o właściwościach przeciwbakteryjnych. W tym celu trzeba rozetrzeć kilka ząbków czosnku, polać je sokiem z cytryny oraz dodać troszkę wody. Tak przygotowany syrop leczniczy także należy pić kilka razy dziennie.

Uśmierzamy ból gardła

Gdy pojawia się uczucie drapania w gardle, wskazane jest wypróbować kompozycję miodu, mleka oraz masła. Wyśmienicie nadje się ona do nawilżania błon śluzowych gardła. W przypadku tego specyfiku trzeba mieć na uwadze, by mleko nie było zbyt gorące, ponieważ osłabi to dobroczynne działanie reszty składników. Dla uśmierzania podrażnień gardła zaleca się także picie szałwii w postaci herbaty czy płukanie gardła wodą z solą.

Czemu trzeba chronić się przed przeziębieniem?

Nie bacząc na to, że zwykłe przeziębienie nie jest dokuczliwą chorobą, to jego zaniedbanie może nieść za sobą poważne skutki. W razie pojawienia się pierwszych objawów warto zacząć od leczenia domowymi sposobami. Miejmy jednakże na uwadze, iż jeżeli symptomy nie mijają to należy wybrać się do internisty.