Kiedy urolog może zlecić biopsję gruczołu krokowego?
Stercz, inaczej prostata, jest elementem układu moczowo-płciowego mężczyzny, który przypomina wymiarami i formą orzech włoski. Znajduje się bezpośrednio pod pęcherzem moczowym i odpowiada przede wszystkim za produkcję płynu, w którym transportowana jest sperma. Problemy z prostatą rozpoczynają się u wielu mężczyzn wraz z wiekiem, z tej przyczyny tak ważkie jest jej cykliczne badanie. Pozwala to rozpoznać zapalenie bądź przerost tego gruczołu, jak również wcześnie wykryć groźne zmiany nowotworowe. Trzeba zaakcentować, że rak prostaty jest jednym z najczęstszych nowotworów, które dotykają mężczyzn, więc nie wolno bagatelizować ryzyka jego prawdopodobnego powstania.
Niepokojące symptomy – kiedy udać się do specjalisty?
Mężczyźni, którzy ukończyli 45 rok życia powinni cyklicznie odwiedzać urologa, zwłaszcza jeśli zauważyli niecodzienne objawy związane z oddawaniem moczu, tj. kłopoty w zatrzymaniu bądź rozpoczęciu oddawania moczu, zwiększenie częstotliwości mikcji, ból w jej trakcie, trudności z erekcją i wytryskiem, a także nieregularny strumień czy krew w moczu. Jeżeli po badaniu per rectum pojawią się przesłanki, żeby podejrzewać możliwość rozwoju raka, urolog zleci badanie PSA polegające na sprawdzeniu krwi pod kątem stężenia antygenu sterczowego. Znaczny poziom PSA we krwi świadczy o ogromnym prawdopodobieństwie rozwoju raka. Aby jednakże mieć bezsprzeczną pewność, potrzebne jest wykonanie biopsji gruczołu krokowego.
Biopsja fuzyjna gruczołu krokowego – przebieg oraz przeciwwskazania
Biopsja fuzyjna to sposób biopsji gruczołu krokowego, prowadzona w warunkach szpitalnych, która za sprawą zastosowania symultanicznie obrazu USG oraz wieloparametrycznego rezonansu magnetycznego, pozwala na pobranie wycinków tkanki o wiele precyzyjniej niż w procedurze, gdzie w trakcie zabiegu używa się jedynie obrazowania TRUS. Biopsja fuzyjna prostaty jest dość krótkim zabiegiem, który zwykle trwa około 30 minut. Ponadto pacjent pozostaje także po zabiegu kwadrans lub dwa na oddziale, dlatego pełna procedura kończy się w czasie jednej godziny. Biopsja fuzyjna jest zasadniczo bezbolesna, bowiem przeprowadzana jest w znieczuleniu miejscowym. Pobrane wycinki prostaty są później analizowane przez patomorfologa, który ocenia czy są w nich widoczne zmiany rakowate.
Rzecz jasna, jak przy każdym zabiegu jest kilka przeciwwskazań, które mogą zdecydować o możliwości przeprowadzenia biopsji prostaty. To między innymi uczulenie na niektóre leki, wszczepione zastawki serca i niska krzepliwość krwi. W związku z tym zanim zapadnie decyzja o zabiegu należy jak najdokładniej odpowiedzieć lekarzowi specjaliście na wszelakie pytania poruszone w wywiadzie medycznym.
Nasza lokalizacja:
SCM Sp. z o.o. Prywatny Szpital Specjalistyczny
ul. Grzegórzecka 67C/U6
„Wiślane Tarasy”
31-559 Kraków
Tel.: +48 12 353 66 01
Mob.: +48 780 61 41 02
E-mail:
[email protected]