Laserowe usuwanie żylaków – o zabiegu EVLT

Więcej szczegółów o laserowym usuwaniu żylaków.
Powstawanie żylaków na nogach to następstwo ucisku na żyły i nadciśnienia żylnego. Żylaki doskwierają zazwyczaj kobietom (sporym faktorem inicjującym ich rozwój są m.in. przebyte ciąże), ale także osobom pracującym w pozycji siedzącej bądź stojącej (to np. pracownicy linii produkcyjnych, kierowcy i pracownicy biurowi. Takie osoby często zgłaszają się do lekarzy flebologów w poszukiwaniu wydajnych metod leczenia rozszerzonych żył. Jedną z nich jest EVLT, innymi słowy laserowe usuwanie żylaków.
Laserowe usuwanie żylaków – obkurczanie niewydolnej żyły za pomocą strumienia światła
EVLT, czyli dokładnie “Endo Venous Laser Treatment”, w naszym języku oznacza “wewnątrznaczyniową terapię laserową”. Laserowe usuwanie żylaków przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym i trwa przeciętnie około 60 minut. Wpierw flebolog wykonuje badanie USG, za pomocą którego oznacza przebieg żył i wyznacza punkty wprowadzenia jednorazowego światłowodu lasera. Włókno lasera diodowego wsuwa się w światło żylaka przy pomocy igły, a potem zamyka się niewydolną żyłę wysyłaną przez laser wiązką światła. Po zabiegu EVLT pacjent szybko wraca do powszednich czynności, niemniej jednak powinien przez parę najbliższych tygodni wykonywać poleceń lekarza, jak noszenie pończochy uciskowej, codzienny ruch, przyjmowanie leków przeciwzakrzepowych i, naturalnie, obligatoryjna wizyta kontrolna po zabiegu.
Czy u każdego można wykonać laserowe usuwanie żylaków?
Laserowe usuwanie żylaków uznawane jest za zabieg mało inwazyjny i równocześnie bezpieczny, nie dziwi więc to, że odkąd rozpoczęto powszechnie wykorzystywać tę metodę na przełomie XX i XXI w., błyskawicznie stała się standardem w terapii żylaków, a w ostatnich latach przeprowadzany jest również przez niemało centrów medycznych w Polsce. Występują niestety przeciwwskazania do przeprowadzenia EVLT, dlatego przed zakwalifikowaniem do zabiegu należy poddać się kilku testom, takich jak badanie parametrów układu krzepnięcia, poziomu cukru we krwi, poziomu elektrolitów Na+ i K+ i liczby płytek krwi. Lekarz nie podejmie się także laserowego usuwania żylaków u ciężarnych kobiet i u pacjentów, u których wykryto między innymi niewydolność ogólnoustrojową, zmiany zapalne w kończynie poddawanej zabiegowi czy wady zastawkowe serca.
Nasza lokalizacja:
“Re vitae” Centrum Medycyny Estetycznej i Chirurgii Plastycznej
ul. Wojska Polskiego 60
25-389 Kielce
Mob.: +48 664-029-922
E-mail:
[email protected]