Masz problemy z układem moczowym? Czas na wizytę u urologa!

Jeśli jesteś zainteresowany urologią w Krakowie, koniecznie skieruj się w to miejsce.

U wielu pacjentów wizyta u urologa powoduje skrępowanie. Choroby, które bada urologia, postrzegane są jako niesłychanie intymne, co powoduje, że osoby, które odnotowały u siebie niepokojące symptomy choroby, często opóźniają o kilka miesięcy badanie u urologa. Takie postępowanie jednak może skutkować groźnymi następstwami dla układu moczowo-płciowego.

Masz problemy z nietrzymaniem moczu? Udaj się do urologa!

Urologia zajmuje się identyfikacją i leczeniem schorzeń żeńskiego układu moczowego, a u panów – układu moczowo-płciowego. Organy tego układu są odpowiedzialne m.in. za produkcję i degradację hormonów czy wydalanie z ustroju nadmiaru soli mineralnych oraz mocznika, który powstaje w wątrobie jako pośledni produkt metabolizmu białek. O chorobach układu moczowego może alarmować sporo różnorodnych symptomów, które w wielu przypadkach są lekceważone przez chorych z nadzieją, że same znikną. Na które zatem oznaki należy zwrócić szczególną uwagę i zareagować na nie natychmiastowym umówieniem się na konsultację z urologiem? Są to zwłaszcza wszelkie zmiany dotyczące moczu, a więc zauważenie w nim ropy albo krwi, jego ciemniejsza barwa czy spienienie, ale też przerywany strumień moczu, pieczenie albo ból przy jego oddawaniu, popuszczanie moczu czy wydalanie jego niewielkiej objętości. Niektóre symptomy bywają też mniej wyraźne, przykładowo obrzęk stóp, ból pleców bądź podbrzusza i nadciśnienie tętnicze. Urolog zajmuje się również męskim układem płciowym, tym samym panowie winni zgłosić się do niego kiedy mają problemy ze stulejką, z wytryskiem (np. gdy widoczna jest krew w nasieniu), podtrzymaniem erekcji czy kiedy zauważą jakiekolwiek zmiany na prąciu bądź jądrach. Należy też zauważyć, że mężczyźni po ukończeniu czterdziestu lat powinni regularnie umawiać się na kontrolne badanie prostaty.

Jakie zabiegi przeprowadza urolog?

Pacjenci na ogół umawiają się do gabinetu urologa w celu przeprowadzenia cystoskopii (to znaczy obrazowania wnętrza pęcherza moczowego), biopsji prostaty (pozwalającej na diagnostykę nowotworu tego organu), konsultacji dotyczącej wazektomii, jak również leczenia stulejki, wodniaka jądra bądź torbieli nerek. Lekarze urolodzy codziennie wykonują również wiele trudnych zabiegów, takich jak przezcewkowa resekcja gruczołu sterczowego czy guza pęcherza moczowego, plastyka miedniczek nerkowych i nefrektomia (a więc usunięcie nerki).

Nasza lokalizacja:
SCM Sp. z o.o. Prywatny Szpital Specjalistyczny
ul. Grzegórzecka 67C/U6
„Wiślane Tarasy”
31-559 Kraków

Tel.: +48 12 353 66 01
Mob.: +48 780 61 41 02
E-mail: [email protected]