Metoda PTK – o likwidacji blizn rogówkowych

Zajrzyj na voigtklinikaoka.pl, aby otrzymać informacje o likwidacji blizn rogówki.

Oko to wrażliwa część ciała i w licznych sytuacjach może ulec uszkodzeniu. W następstwie różnych urazów mechanicznych i chorób na powierzchni rogówki nierzadko pojawiają się blizny, które w bardziej lub mniej pogarszają jakość widzenia. Blizny rogówkowe można jednak zlikwidować, korzystając z laserowej korekcji wzroku.

Co powoduje pojawienie się blizn rogówkowych?

Rogówka jest zewnętrzną, wypukłą powłoką gałki ocznej, która je zabezpiecza, a jednocześnie nadzoruje sposób, w jaki wiązki światła dostają się do wewnętrznych warstw. Jest nieprzezroczysta, nieunaczyniona, a także niezwykle plastyczna i mimo iż przeważnie niewielkie jej otarcia leczą się same, nieraz pojawiają się zbliznowacenia, także w następstwie naszej nieuwagi. Co przyczynia się do powstawania blizn rogówkowych? Mogą być one przede wszystkim następstwem urazów np. oparzenia, skaleczenia i zadrapania, dostania się do oka ciała obcego lub różnych chorób (przykładowo kiły). Ale blizny rogówkowe mogą powstać również w rezultacie nieostrożnego zakładania soczewek kontaktowych. Poza dostrzegalnym pogorszeniem się widzenia, o występowaniu blizn rogówki wskazuje kilka innych symptomów, takich jak np. nieustanne łzawienie, nabrzmiewanie powiek czy uczucie drapania gałki ocznej, więc jeżeli ich doświadczasz radzimy czym prędzej pomyśleć o wizycie u okulisty. Podczas wieloaspektowego badania ustali on głębokość, wielkość oraz rozmieszczenie blizn, a także doradzi w aspekcie opcji ich leczenia.

Likwidacja blizn na rogówce – na czym polega metoda PTK?

Najczęściej wykorzystywaną obecnie procedurą usuwania blizn rogówki jest PTK – zabieg realizowany w sporej liczbie klinik, specjalizujących się w laserowej korekcji wad wzroku. Metoda PTK umożliwia likwidację zarówno blizn w centralnej, jak i peryferyjnej części rogówki. Z PTK korzysta się się też do leczenia innych wad tej części oka. Blizny niweluje się w procesie odparowania za pomocą promienia lasera wierzchniej warstwy tkanki rogówki. Przed wykonaniem tego dosłownie kilkuminutowego zabiegu nie trzeba stosowania całkowitej anestezji, wystarczy miejscowe znieczulenie gałki ocznej, które aplikuje się środkiem w kroplach wprost na powierzchnię rogówki. Po zabiegu przez najbliższe kilka tygodni trzeba nie przemęczać oka, stosować się ściśle do zaleceń lekarza i systematycznie zgłaszać się na kontrolę w wyznaczonym czasie.

Nasza lokalizacja:
Voigt Klinika Oka
ul. Bobrzyńskiego 14 - Blok C
30-348 Kraków

Mob.: +48 537 553 553
E-mail: [email protected]