Nauka pływania dla niemowląt – czy warto się na nią zdecydować?

Rodzice chcą dla swojego dziecka wszystkiego co najlepsze, dlatego dobrze jest rozpocząć wspieranie rozwoju malucha od pierwszych miesięcy jego życia. Rewelacyjnie ten cel spełnia pływanie. Z tej przyczyny nauka pływania dla dzieci staje się coraz bardziej popularna. Ale czy przynosi to jakiekolwiek korzyści? Od jakiego wieku można z maluchem zacząć chodzić? Spróbujemy odpowiedzieć na te pytania.

Nauka pływania dla dzieci – jakie korzyści przynosi dzieciom?

Naukę pływania dla dzieci, której oferty odszukamy bez trudu w znacznej części wielkich miejscowości takich, jak Kraków, Wrocław czy Poznań, można zacząć już od trzeciego miesiąca życia malucha. Warunkiem jest jednak wcześniejsze zasięgnięcie porady pediatry, który musi stwierdzić, czy w przypadku danego malucha nie mają miejsca ewentualne przeciwwskazania. Nauka pływania stanowi nie tylko rewelacyjną zabawę dla pociechy, ale też stymuluje jego prawidłowy rozwój. Ćwiczenia na basenie wzmacniają układ oddechowy oraz układ krążenia, rozbudowują także układ mięśniowy i uczą maluchy świadomości własnego ciała. Bardzo dobrze odciążają też układ szkieletowy, co później ma duże znaczenie podczas nauki raczkowania i chodzenia. Ponadto pływanie wyostrza celowość ruchów i spostrzegawczość, gdyż podczas ćwiczeń animowane są rozmaite gry, które pozytywnie wpływają na koordynację wzrokowo–ruchową. Zalicza się do nich na przykład chwytanie piłeczki unoszącej się na wodzie. Ćwiczenia, które prowadzone są w grupie rówieśniczej korzystnie wpływają na rozwój emocjonalny i społeczny niemowlaka. Natomiast aktywna zabawa z rodzicami daje poczucie bezpieczeństwa, umacnia więź emocjonalną oraz pomaga budować zaufanie.

Nauka pływania dla dzieci – liczy się wykwalifikowany instruktor

Nauka pływania dla niemowląt będzie w pełni bezpieczna oraz efektywna tylko wtedy, kiedy będzie prowadzona pod okiem wykwalifikowanych instruktorów. Niezbędne jest posiadanie przez nich stosownych licencji w zakresie prowadzenia warsztatów ruchowych w wodzie z dziećmi.