Nie obawiaj się wizyt u chirurga dentysty

Nie wszystkie choroby zębów i dziąseł mogą być wyleczone podczas standardowych zabiegów stomatologicznych. Jeśli takie sposoby leczenia okazują się nieskuteczne, dentysta podejmuje decyzję o zainicjowaniu leczenia z zastosowaniem technik chirurgii stomatologicznej. Chociaż to określenie dla wielu pacjentów brzmi przerażająco, to współczesna medycyna dysponuje technologiami i środkami, które sprawiają, iż nawet wyjątkowo skomplikowane zabiegi są dla pacjenta kompletnie bezbolesne, a powikłania należą do rzadkości.

Jakie zabiegi przeprowadzi chirurg dentystyczny?

Do zabiegów najczęściej prowadzonych przez chirurga dentystę należą ekstrakcje zębów oraz usunięcie ich fragmentów (przykładowo wierzchołków korzeni lub całych korzeni). Takie zabiegi wykonuje się, gdy zęby są w złym stanie – w szczególności na skutek postępującej próchnicy lub często powtarzających się stanów zapalnych. Chirurg dentystyczny zajmuje się oprócz tego podcinaniem wędzidełka, a także zabiegami służącymi odbudowie poszczególnych części przyzębia – np. sterowaną regeneracją kości i tkanek miękkich. Do dentysty chirurga trzeba ponadto zgłosić się w celu przygotowania jamy ustnej do założenia protezy.

Chirurg dentysta a skuteczne znieczulenie

Zabiegi, na których skupia się chirurgia stomatologiczna jeszcze parę lat temu mogły wiązać się z odczuwaniem przez pacjenta bólu. Obecnie jednak dostępne są środki, które skutecznie eliminują nieprzyjemne doznania. Poza tym pacjenci, którzy chorobliwie boją się zabiegów dentystycznych, mogą skorzystać z pomocniczych środków uspokajających, a nawet poprosić o wykonanie zabiegu w stanie pełnej narkozy.