Stożek rogówki – czym charakteryzuje się to schorzenie?

Uzupełnij swoje wiadomości o stożku rogówki Kraków.
Keratoconus, zwany potocznie stożkiem rogówki, to dolegliwość, która bardzo ogranicza normalne funkcjonowanie – obniża jakość widzenia, a przy tym może powodować kolejne choroby oczu. Nowoczesne kliniki okulistyczne dysponują środkami pozwalającymi sprostać tym problemom. Jak zatem wygląda przebieg leczenia stożka rogówki?
Stożek rogówki manifestuje się już w okolicy 30. roku życia
Rogówka to transparentna część gałko ocznej, która mocno skupia promienie światła. Leży przed tęczówką i jest słabo ukrwiona, lecz ma mnóstwo nocyceptorów. W okolicy drugiego i trzeciego dziesięciolecia życia może ulec zniekształceniu przejawiającemu się uwypukleniem i ścieńczeniem w środkowej części. Jest to spowodowane nadwątleniem tkanki, która – jak się przypuszcza – ulega oddziaływaniu wolnych rodników. Stożek rogówki wywołuje krótkowzroczność i miopię, przez co chory widzi zdecydowanie gorzej i staje się wrażliwszy na promienie światła. Pacjenci skarżą się też na podrażnienie oczu, niekiedy występuje także widzenie podwójne. Keratoconus nieraz współistnieje z innymi wadami oczu, m.in. zapaleniem spojówek spowodowanym alergią. Na szczęście współcześnie osiągalne jest skuteczne leczenie stożka rogówki. Na wczesnym etapie wada jest prostowana przy pomocy soczewek kontaktowych albo okularów, po pewnym czasie jednak konieczne jest zgłoszenie się na zabieg w klinice okulistycznej.
Korekcja stożka rogówki – dostępne procedury
Korekcja stożka rogówki może być wykonywana za pośrednictwem różnych zabiegów medycznych. Obecnie najskuteczniejszą metodą na podniesienie jakości widzenia jest cross linking oraz wszczepienie pierścieni śródrogówkowych. Nowoczesne kliniki okulistyczne specjalizują się również w korekcji stożka rogówki poprzez modelowanie, czyli metodę Topoguided. Najlepsze efekty przynoszą zabiegi korzystające z technologii mapowania rogówki, dzięki czemu można osiągnąć regularną powierzchnię tkanki, a to z kolei umożliwia korygowanie astygmatyzmu lub miopii przy pomocy soczewek kontaktowych. Pacjenci mogą również po kilku miesiącach zapisać się na zabieg laserowy, który całkowicie eliminuje wadę wzroku.
Nasza lokalizacja:
Voigt Klinika Oka
ul. Bobrzyńskiego 14 - Blok C
30-348 Kraków
Mob.: +48 537 553 553
E-mail:
[email protected]