Technologia POD a wczesne diagnozowanie raka piersi

Szukasz wiadomości o gęstych piersiach? Dobrze trafiłeś!
Rak piersi jest chorobą, która co roku dotyka ponad milion kobiet na całym świecie. W dużym odsetku kazusów ten nowotwór złośliwy identyfikowany jest zbyt późno, co znacznie podnosi ryzyko przerzutów na pozostałe narządy (m.in. układ kostnyczy płuca), a także zgonu. Pomimo, że od dziesięcioleci prowadzone są liczne kampanie mające na celu komunikowanie o konieczności regularnych badań umożliwiających wczesne diagnozowanie raka piersi, wciąż na tę chorobę umiera co roku setki tysięcy kobiet, ale i mężczyzn.
Gęste piersi a diagnostyka raka piersi
Tak zwane gęste piersi są jedną z przyczyn problemów z wykryciem nowotworu piersi na wczesnym etapie. Cechują się one tym, iż gruczoły mleczne przeważają w nich nad tkanką tłuszczową. Dostrzeżenie guzków w gęstych piersiach jest o wiele bardziej skomplikowane – zmiany w tkance nie są zauważalne, dlatego że zarówno guzki, jak i gruczoły, oznakowane są na rezultatach badań mammograficznych jasnym kolorem. Zmiany ciężko również poczuć w badaniu palpacyjnym. Statystyki są zatem nieubłagane – kobiety posiadające gęste piersi są czterokrotnie bardziej zagrożone rozwojem raka piersi, a sam nowotwór diagnozowany jest u nich w wielu przypadkach w późnym stadium rozwoju, co w ogromnym stopniu redukuje szanse efektywnej terapii.
POD – technologia służacą kobietom
AILIS – start-up medyczno-technologiczny – opracował urządzenie diagnozujące zmiany rakowate – także te drobne – u kobiet posiadających gęste piersi. System monitorowania piersi wykorzystany w urządzeniu AILIS bazuje na technologii PDI, czyli Parametric Dynamic Imaging (Parametryczne Obrazowanie Dynamiczne). Dzięki obrazowaniu układu krwionośnego i przedwczesnemu rozpoznaniu procesu tworzenia się naczyń włosowatych, ma ona ogromny potencjał wczesnej diagnostyki raka piersi. Badanie z użyciem tego urządzenia daje kobietom zupełny komfort: przebiega bezdotykowo, bez partycypacji osób trzecich, a przy tym trwa tylko kilka minut. W rozwiązaniu proponowanym przez AILIS analizą rezultatów badania zajmuje się sztuczna inteligencja. Radiolog bada wyłącznie przypadki, w których rozpoznano duże prawdopodobieństwo rozrostu nowotworu. Rozpowszechnienie systemu zaprojektowanego przez start-up AILIS pozwoli w niedalekiej przyszłości na szybsze i tańsze diagnozowanie raka piersi.
Nasza lokalizacja:
AILIS
Isalus Sp. z o. o.
ul. prof. Michała Życzkowskiego 14
31-864 Kraków