Poznaj historię swojego rodu – o drzewach genealogicznych

Wiedza o dziejów rodu wymagana jest do rozwinięcia poczucia własnej tożsamości. To na informacjach o krewnych budowana jest świadomość własnego Ja. Znacznej części z nas całkowicie wystarczy wiedza o przodkach , która przekazywana jest z pokolenia na pokolenie przez rodziców i dziadków. Ale są jednak i tacy, dla których jest to niewystarczające. To właśnie dla nich przygotowanie drzewa genealogicznego jest doskonałym rozwiązaniem.

Drzewa genealogiczne, czyli ciężka praca wymagająca wytrwałości

Opracowanie drzewa genealogicznego rodziny – głównie takiego , które sięga kilka pokoleń do tyłu – naprawdę nie jest proste. Wyszukiwanie dat czy miejsc przyjścia na świat oraz śmierci kolejnych krewnych pochłania naprawdę wiele pracy. Informacje znaleźć można w zapomnianych archiwach miejskich i księgach parafialnych. Na ogół można przeglądać je całkowicie za darmo. Są jednak i takie miejsca, w których należy wnieść ściśle określoną opłatę. Koszt przygotowania drzewa genealogicznego uzależniony jest od ilości pokoleń, które chce się w nim ująć. Dobrze jest pamiętać, że cena badania może też wzrosnąć wraz z koniecznością dojazdu do następnych parafii lub urzędów miejskich położonych w różnych regionach kraju. Rzadko bowiem rodzina od pokoleń mieszka w tym samym mieście.

Drzewa genealogiczne – dlatego warto je przygotować?

Na wstępie stwierdziliśmy, że wiedza na temat swoich przodków jest pomocna do zbudowania poczucia swojej tożsamości. Umożliwia w pełni stanie się częścią niewielkiej wspólnoty, którą są najbliżsi. Sprawia to także, iż przestajemy czuć się samotni w dzisiejszym świecie. To z tych powodów aktualnie coraz więcej Polaków podejmuje decyzję o zleceniu przygotowania drzewa genealogicznego.