Co warto wiedzieć o skiturach?

turystyka narciarska, skitury

Większość turystów wyjeżdżających w góry w okresie zimowym, jedzie tam zazwyczaj tylko po to, by oddać się białemu szaleństwu na nartach lub na desce snowboardowej. Lecz nie jest to jedyna forma wypoczynku, którą w zimowe dni można uprawiać w górach. Ci, którzy chcieliby sprawdzić, czy podołają bardziej wymagającemu fizycznemu wyzwaniu, powinni choć raz w życiu uczestniczyć w wyprawach na rakietach czy też skiturach.

Skitury – zalecane wyłącznie dla obeznanych w górach narciarzy

Turystyka na nartach przeżywa aktualnie swoisty boom. Coraz więcej osób nie oczekuje już zwyczajnego wypoczynku w górskim domku i sporadycznego zjazdu z atrakcyjnych tras narciarskich. Ci, którzy chcą poznać góry dogłębniej, postanawiają podziwiać ich czar podczas stosunkowo wyczerpujących, ale niezwykle satysfakcjonujących skitur. Terenowa jazda na nartach jest jednakże przeznaczona wyłącznie dla doświadczonych w górach narciarzy, którzy poznali dobrze technikę jazdy i którzy wiedzą także jak używać czekanu oraz raków. Dlaczego? Poruszanie się z dala od dostosowanych dla turystów tras, jest zwyczajnie dużo trudniejsze. Potrzeba do tego również lekkich nart i butów.

Gdzie wybierają się miłośnicy skitur?

Skitury organizowane są w wielu pasmach górskich. W Europie atrakcyjnymi destynacjami dla entuzjastów skitur są niewątpliwie Riła oraz Pirin w Bułgarii i włoskie Alpy, gdzie bardzo dobrze poradzą sobie także skiturowcy na średnim poziomie zaawansowania. Polscy turyści nie nie muszą jednakże ograniczać się jedynie do wypadów odbywających się w granicach Europy – na nartach można przejść przez pasmo górskie Atlasu Wysokiego w Afryce, gdzie są idealne warunki do wypraw tego typu. Podczas takiej skitury największą atrakcją jest możliwość zdobycia wierzchołka Jabal Toubkal, który położony jest na wysokości przeszło 4 tyś. metrów n.p.m. Osoby zaciekawione uczestnictwem w tego rodzaju przygodzie w górach, które nie mają pewności, czy jakaś trasa okaże się dopasowana do wykazywanych przez nie umiejętności narciarskich, otrzymają w tym obszarze poradę od organizatorów skitur i ich instruktorów.

Nasza lokalizacja:
Exploruj.pl
ul. Sobiczkowa 53A
34-511 Kościelisko

Tel.: +48 12 444 18 46
Mob.: +48 690 168 051
E-mail: [email protected]