Na co zwrócić uwagę przy montaży paneli podłogowych?

panele podłogowe, panele podłogowe drewniane

Panele podłogowe prezentują się równie dobrze, co drewniane podłogi, a są od nich dużo tańsze. Niskie ceny to tylko pierwsza z wielu dobrych stron paneli podłogowych – można je ułożyć w naprawdę parę chwil, a każdy poradzi sobie z tym bez korzystania z usług profesjonalistów. Jak zatem układać panele podłogowe?

Jaki grunt pod panele podłogowe?

Panele podłogowe najlepiej układać na niezbyt wilgotnym podłożu – maksymalna zawartość wody w wylewce wynosi 3%. Warto pamiętać również o właściwej izolacji – najlepiej nada się do tego folia paroizolacyjna o grubości minimum dwóch dziesiątych milimetra oraz wełna mineralna. Po powrocie ze sklepu nie odpakowuj paneli – najlepiej zrobisz, odstawiając je na czterdzieści osiem godzin, aż wyparuje z nich zgromadzona woda. Wszystko gotowe?

Jak układać panele podłogowe?

Rozpoczynając układanie paneli, pamiętaj o najważniejszym – panele podłogowe powinieneś układać startując z rogu pomieszczenia. Bezpośrednio rozpakowaniu, dokładnie obejrzyj każdy z nich i zwróć uwagę na ewentualne uszkodzenia, gdyż potem sprzedawca ma prawo nie uznać reklamacji. Zadbaj też o temperaturę podłoża – absolutnie minimum wynosi piętnaście stopni Celsjusza. Staraj się montować je prostopadle do okna, a w niezbyt szerokich pomieszczeniach – zgodnie z orientacją ścian. Ze spięciem paneli, dzięki prostemu mechanizmowi klików, nie będziesz miał żadnych problemów.

Dylatacje, czyli pozwól panelom podłogowym rozszerzać się i kurczyć

Wyprodukowane z drewna lub surowców takich, jak MDF, panele podłogowe reagują na zmiany ciepła w domu. Musisz zatem zapewnić im szczeliny przyścienne o rozmiarze minimum dziesięciu milimetrów – nie będą widoczne, jeśli położysz również listwy podłogowe.

Nasza lokalizacja:
Baltic Wood
ul. Fabryczna 6a
38-200 Jasło

Tel.: +48 13 491 65 00
E-mail: [email protected]