Izolacja fundamentów domu

Fundamenty to na pewno kluczowe elementy domu. W przypadku uszkodzenia staną się zagrożeniem dla całego budynku. Szczególnym czynnikiem ryzyka dla fundamentów jest wilgoć, gdyż może prędko je zniszczyć, a skutki tego będą odczuwalne dla każdego z mieszkańców. Aby się przed tym zabezpieczyć powinniśmy już na etapie projektowania budynku pomyśleć o izolacji fundamentów – dzięki niej w przyszłości nie będą potrzebne drogie oraz naprawdę skomplikowane prace naprawcze. Skutki mokrych ścian będą najbardziej zauważalne na pierwszych piętrach budynku. Jak jednak je rozpoznać? Jakie metody pozwolą na zapobiegnięcie im?
Przed jakimi rzeczami zabezpiecza izolacja fundamentów?
Jak już wspomnieliśmy, zawilgocenie potrafi okazać się naprawdę niebezpieczne dla obiektu. Jeśli wilgoć dotrze do ścian, pierwszym objawem będzie odpadanie tapet, które jest problemem nie tylko estetycznym. Naprawdę prędko wszak ściany zaczynają toczyć grzyby i porosty, a te potrafią okazać się ogromnym niebezpieczeństwem dla życia lokatorów domu. Szczególnie niebezpieczne są dla ludzi z uczuleniami oraz schorzeniami układu odpornościowego, u których niekiedy skutkują także śmiercią. To dlatego tak ważne jest to, by fundamenty były odpowiednio zabezpieczone przed niszczycielskim działaniem wilgoci. Jakie techniki to umożliwiają?
Typy izolacji fundamentów
Odróżniamy dwie najważniejsze metody izolacji fundamentów – poziomą i pionową. Pierwsza chroni przed podciąganiem wilgoci i uszkadzaniem ścian. Ostatnia natomiast zabezpiecza fundamenty przed deszczem oraz wodą podziemną. W zależności od rodzaju ryzyka, izolacja fundamentów bywa lekka, średnia lub ciężka – ta ostatnia stosowana jest głównie na obszarach, gdzie często obserwuje się podtopienia. Istotne jest również to, które surowce są zastosowane do izolacji fundamentów, dlatego bezwzględnie należy wybierać produkty uznanych producentów.