Niezbędne elementy budowlane – szalunki

Zamów szalunki słupowe na sklep.abcszalunki.pl

Deskowanie, czyli innymi słowy szalunki, to tymczasowe konstrukcje pozwalające na wznoszenie ścian budynków. Z reguły wykorzystuje się je w przypadku wylewania ścian betonowych – wtenczas są one potrzebne do tego, żeby nadać im stosowny kształt i nie dopuścić do rozlewania się kompozytu. Ponadto szalunki stosuje się także w czasie stawiania budynków murowanych, gdzie ich zastosowanie umożliwia wykonanie przelotów na okna, bramy oraz drzwi. W tym artykule wytłumaczymy, z czego wykonane są dzisiejsze szalunki i w jaki sposób inwestorzy mogą je zdobyć.

Szalunki ze sklejki, metalu bądź drewna

Najdłużej znanym typem szalunków jest struktura wykonana z grubych sklejek zespolonych ze sobą gwoździami bądź desek drewnianych, którą można wykorzystać powtórnie po zdemontowaniu. Demontaż takich szalunków jest jednak ciężki – większa część wykonawców oraz inwestorów wybiera zatem zastosowanie szalunków wielokrotnego użytku – systemów przeznaczonych do błyskawicznego i nieskomplikowanego rozkładania bądź składania. Tego rodzaju szalunki wytwarza się z drewna, metalu bądź sklejki, a także łączyć w sobie 2 albo 3 materiały. Z reguły jednak stosuje się sklejkę – głównie z takich gatunków drewna jak topola i brzoza, a konstrukcję scalają belki, łączniki, narożniki i głowice ze aluminiowe bądź stalowe.

Wynajęcie szalunków – nie ma potrzeby ich nabywać?

Podmioty cyklicznie zajmujące się pracami murarskimi dysponują własnymi szalunkami. Inaczej jest jednak w przypadku inwestorów, którzy planują planujących wznieść jeden obiekt oraz ekip, które zazwyczaj świadczą odmienne usługi. Kupno wszystkich modułów niezbędnych do wykonania szalunku nie byłoby rentowne . Znacznie rozsądniejszym rozwiązaniem jest wypożyczenie szalunków.

Nasza lokalizacja:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]