Dolar – ciekawostki o tej walucie i gdzie szukać aktualnego kursu?

Skieruj się na https://nordiqa.com/kurs-usd.html, aby odnaleźć informacje o kursie dolara w kantorach.
W latach 80-tych każdy pragnął posiadać przynajmniej kilka banknotów dolarowych, by wybrać się na zakupy do Pewexu. Z kolei w latach 90-tych gromadzenie oszczędności w amerykańskiej walucie było oznaką sukcesu w życiu zawodowym. Dziś spora część internautów zamawia każdego dnia zakupy płacąc w dolarach, korzystając przy tym z wszechobecnej globalizacji oraz opcji międzynarodowej wysyłki zamówień z dużych światowych portali zakupowych. Nic zatem dziwnego, iż dolar stał się walutą, która nie budzi już sentymentu, a kupić go można nawet bez ruszania się z domu, gdyż od kilku lat w Polsce funkcjonują kantory online, które wymieniają złotówki na dolary po często bardziej opłacalnym kursie niż w bankach.
Z czego wykonane banknoty dolarowe?
Określenie „dolar” nawiązuje do terminu “talar”. Takim mianem określano monety z Czech wybijane z 1 uncji srebra. I naprawdę początkowo środkiem płatniczym w U.S.A. były monety. Pierwsze banknoty tej waluty, które w początkowym okresie zyskały sobie wielu przeciwników, zostały wprowadzone do obiegu dopiero w szóstym dziesięcioleciu XIX w. remedium na problemy z brakiem monet. Interesujące jest to, iż banknoty dolarowe nie są wytworzone z papieru, a z kompozycji włókien bawełnianych (ok 75%) i lnianych (ok 25%) z dodatkiem kilku innych ingredientów, które pozostają tajemnicą państwową. Nie znaczy to jednak, że banknoty dolarowe są nie do zdarcia – szacuje się, że małe nominały pozostają w obiegu nie dłużej niż 4 lata, natomiast banknoty o wartości 100$ – do 18 lat. Zniszczone banknoty są mielone, a wygenerowany z nich surowiec jest oddawany podmiotom, które przetwarzają je na materiały budowlane. Monety funkcjonują w obiegu ok. 3 dekady, jednak są one też najczęściej gubione, a częstokroć po prostu wyrzucane. Podług statystyk tak dzieje się każdego roku z blisko 62 milionami $ w bilonie.
Jak szukać aktualnego kursu dolara?
Dolar to nazwa kilku walut jednak nie ma co zaprzeczać, że jeśli mówimy “dolar” to myślimy o dolarze amerykańskim, który jeszcze w dwie dekady temu był najważniejszą walutą na świecie, a dopiero w ostatnich latach stopniowo zaczął tracić swoją pozycję. Niemniej jednak wymiana dolara nadal jest największy wycinek obrotów na Forex. Osoby zainteresowane aktualnym kursem dolara mogą w każdej chwili poznać jego wartość np. na stronach kantorów online, w których kurs walut aktualizowany jest w kilkusekundowych odstępach. Poza tym, można tam porównać cenę dolara z aktualnymi kursami popularnych światowych walut, jak również zobaczyć historyczne notowania jego kursu.