Faktura ustrukturyzowana – koniec z błędnym odczytywaniem danych

Potrzebujesz więcej informacji o e-fakturach? Zajrzyj na flobo.io/aktualnosci/co-to-jest-faktura-ustrukturyzowana-i-krajowy-system-e-faktur/

System faktur ustrukturyzowanych miał pierwotnie funkcjonować już w 4 kwartale 2021 r., jednak ostatecznie właścicielom przedsiębiorstw na możliwość korzystania z Krajowego Systemu e-Faktur przyszło poczekać trochę dłużej. Projekt ruszył z dniem 1 stycznia 2022 r. Po roku okresu przejściowego, w którym używanie KSeF jest nieobowiązkowe, począwszy od roku 2023 będzie to wymogiem dla każdego czynnego podatnika VAT, jak i dla przedsiębiorców zwolnionych z podatku od towarów i usług.

Faktura ustrukturyzowana – nigdy więcej niepoprawnego odczytywania pól faktur!

Faktury ustrukturyzowane to innymi słowy dokumenty elektroniczne, które posiadają ściśle określoną strukturę danych opisanych z zastosowaniem znaczników XML. Takie kodowanie w zasadzie mało co mówi osobie, która nie umie go rozszyfrować, ale dla przystosowanego oprogramowania do wystawiania oraz rozliczania faktur ten dokument będzie całkowicie klarowny. Dzięki temu, iż faktury mają jednolity format niezależnie od tego którego oprogramowania do księgowości użyją obie strony transakcji, dane będące elementami faktury ustrukturyzowanej zostaną rozszyfrowane tak samo. Jest to znamienna zmiana na lepsze zwłaszcza dla biur rachunkowych, które dotychczas nagminnie spotykały się z przypadkami błędnego odczytywania przez aplikacje księgowe danych z faktur przekazywanych przez klientów w postaci fotografii faktury papierowej bądź pliku PDF. Faktura ustrukturyzowana całkiem eliminuje ewentualność pomyłki przy przenoszeniu informacji z faktury przez pracownika biura rachunkowego, jak również niepoprawnego ich odczytania przez technologię optycznego rozpoznawania znaków.

Korzystanie z Krajowego Systemu e-Faktur zwalnia z konieczności przekazywania pliku JPK_FA

Każdy właściciel firmy z początkiem stycznia 2021 r. może wystawić oraz odebrać fakturę ustrukturyzowaną przy pomocy Krajowego Systemu e-Faktur udostępnionego przez Ministerstwo Finansów. Dzięki KSeF przedsiębiorcy m.in. nie są zobowiązani przekazywać Jednolitego Pliku Kontrolnego dla Faktur, szybciej odbiorą zwrot VAT i zyskują większe bezpieczeństwo rozliczeń, gdyż mają pewność, iż nie zapodzieją gdzieś faktury (KSeF zachowuje informacje o nich przez 10 lat). Z drugiej strony Ministerstwo Finansów otrzymuje narzędzie, które pozwala na dalsze uszczelnienie systemu podatkowego, a więc w większym stopniu zapobiega nieprawidłowościom w obszarze podatku od towarów i usług, akcyzowego i dochodowego. Co ważne, nieodzowność stosowania Krajowego Systemu e-Faktur nie równa się zakazowi korzystania z zewnętrznego oprogramowania księgowego, lecz musi ono być zintegrowane z KSeF.

Flobo

Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail: [email protected]