Jak działa mass collect i czy warto wdrożyć tę usługę?

Zajrzyj tu jeśli zastanawiasz się na czym polega mass collect.

Mass collect jest usługą, która umożliwia szybką weryfikację wpłat na konto. Prezentujemy pokrótce, jak działa mass collect i w jaki sposób upraszcza życie małym oraz dużym przedsiębiorstwom.

Mass collect – na czym polega jego działanie?

Funkcja usługi mass collect jest generalnie stosunkowo prosta. Polega na przydzieleniu wszystkim klientom własnego numeru rachunku, który staje się równocześnie ich identyfikatorem. Takie rozwiązanie jest pomocne tam, gdzie każdego miesiąca obsługiwana jest ogromna ilość klientów, czyli przykładowo w firmach oferujących usługi telekomunikacyjne, na uczelniach wyższych, jak również wszystkich branżach, gdzie wprowadzony jest system abonencki (między innymi w obiektach sportowych). Należności wpływające w systemie mass collect kierowane są na jeden rachunek firmowy, jednak uprzednie przypisanie kontrahentom unikatowych numerów rachunków pozwala na ich efektywniejsze zdefiniowanie, niezależnie o tego, jaki sposób wybrali oni do dokonania wpłaty (standardowy przelew, przelew z karty lub przelew za pośrednictwem poczty). Korzystanie z mass collect przekłada się też na mniej czasochłonne księgowanie należności niż podczas księgowania manualnego, a równocześnie na wyeliminowanie ewentualnych omyłek, jakie mogą przydarzyć się w trakcie tego procesu.

Łatwiejsze monitorowanie spływu należności – atuty usługi mass collect

Chociaż mass collect nie jest obecnie oferowana w większości banków (posiadają ją m.in. BNP Paribas i Bank Pekao) warto przeanalizować możliwość jej wykorzystania w firmie, nawet takiej, która miesięcznie rozlicza około 100 faktur. Wdrożenie mass collect niesie ze sobą bowiem pewne korzyści, takie jak oszczędność czasu pracowników działu księgowości, możliwość połączenia z platformą finansowo–księgową (a co za tym idzie łatwiejsze kontrolowanie przychodzących należności) czy integracja z narzędziami Finance Automation. Taką rodzimą aplikacją przeznaczoną do automatycznej obsługi należności jest Flobo. Pozwala ona nie tylko na integrację z systemem mass collect banku, ale posiada także funkcję wysyłania przypomnień o zbliżających się płatnościach i windykacji, co po jakimś czasie owocuje podniesieniem terminowości u klientów otrzymujących faktury.

Flobo

Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail: [email protected]