Kilka informacji o systemie rozliczeń SWIFT

Na flobo.io/bankowosc/co-to-jest-system-rozliczen-miedzybankowych-swift/ uzyskasz więcej informacji o systemie SWIFT.

Mimo, że w zasadzie na co dzień korzystamy z przelewów bankowych, wiele Polaków pierwszy raz usłyszało o systemie SWIFT w 2022 roku w kontekście sankcji wobec Rosji jako reakcja Zachodu na wojnę na Ukrainie. Jednak system SWIFT używany jest już od lat 70-tych XX wieku i stanowi jeden z fundamentów wydajnego funkcjonowania światowej bankowości.

System bankowy SWIFT – ułatwia realizację przelewów międzynarodowych

SWIFT to skrótowiec od Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication, co po polsku tłumaczy się na Stowarzyszenia na rzecz Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej. Na co dzień jednakże tego skrótu używa się po prostu do określenia międzynarodowego systemu rozliczeń między bankami, bez którego sfinalizowanie przelewów międzynarodowych byłoby z pewnością znacznie bardziej złożone niż obecnie. SWIFT to popularny, jednak nie jedyny wykorzystywany współcześnie system tego rodzaju. Oprócz niego przykładowo w Polsce korzysta się również z systemów: SORBNET, Express Elixir czy SEPA.Na całym świecie funkcjonują również różne systemy lokalne, obsługujące tylko rozliczenia między bankami na terenie danego kraju.

Co jest zatem głównym atutem systemu rozliczeń SWIFT? Działa on prawie we wszystkich krajach świata i korzystają z niego nie tylko instytucje bankowe, których liczba dzisiaj przekracza już 10 tysięcy, ale też domy maklerskie, giełdy oraz sporo innych podmiotów finansowych. Każdy członek systemu SWIFT musi posiadać swój unikatowy kod (Bank Identifier Code), składający się z 8 znaków (cyfr oraz liter). Praktykuje się również nadawanie kodu SWIFT oddziałowi banku, wówczas taki kod posiada 11 znaków.

System SWIFT – prezentujemy kody BIC/SWIFT popularnych polskich banków

Nawet jeśli zaledwie okazjonalnie korzystasz z przelewów międzynarodowych, warto pamiętać kod BIC/SWIFT swojego banku, a przynajmniej wiedzieć jak błyskawicznie znaleźć taką informację. Poniżej znajdziesz kody BIC największych banków, działających w Naszym kraju.

– ING Bank Śląski: INGBPLPW
– CitiBank: CITIPLPX
– Santander Bank Polska: (niegdyś BZ WBK): WBKPPLPP
– BANK POLSKIEJ SPÓŁDZIELCZOŚCI: POLUPLPR
– Bank Millenium: BIGBPLPW
– BNP Paribas Bank Polska SA: PPABPLPK
– PKO BP (w tym dla rachunków PKO Inteligo): BPKOPLPW
– mBank (BRE): BREXPLPWMBK
– Pekao SA (z żubrem): PKOPPLPW
– BIC ALIOR BANK: ALBPPLPW
– Getin Bank: GBGCPLPK
– Raiffeisen Bank Polska: RCBWPLPW
– Credit Agricole: AGRIPLPR
– Bank BPH: BPHKPLPK

Flobo

Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail: [email protected]