Metoda kasowa a podatek VAT

Skieruj się tutaj, jeżeli szukasz szczegółowych informacji o metodzie kasowej.
Przedsiębiorcy najczęściej rozliczają się z fiskusem przy użyciu metody memoriałowej, wedle której zobowiązanie zapłaty podatku od towarów i usług powstaje w momencie wystawienia faktury. Niestety w tej sytuacji urząd skarbowy nie wnika czy na rachunku rozliczeniowym płatnika VAT pojawiła się opłata od kontrahenta. W metodzie kasowej rozliczenie podatku VAT następuje nie prędzej niż po otrzymaniu od kontrahenta opłaty.
Metoda kasowa – rozwiązanie dla małych przedsiębiorców?
Brak wykonania opłat w terminie nie jest rzadkością. Osoby z własną działalnością gospodarczą co rusz znajdują się w sytuacji, kiedy muszą co jakiś czas monitować kontrahenta odnośnie opłaty za dostarczone produkty lub wykonane usługi. Jeśli to zdarza się coraz częściej, nawet świetnie radzące sobie przedsiębiorstwo może liczyć się z stratą płynności finansowej, nie wnieść należnych podatków w wyznaczonym terminie i w konsekwencji otrzymać od urzędu skarbowego bardzo wysoką grzywnę. Na szczęście mali przedsiębiorcy, czyli podmioty których przychód ze sprzedaży w roku poprzedzającym zamknął się łącznie z podatkiem w kwocie dwóch mln euro, mogą skorzystać z metody kasowej odkładając tym samym termin rozliczenia podatku do momentu otrzymania od kontrahenta umówionej wpłaty. Z uwagi na przytoczony powyżej limit z tej metody może skorzystać większość polskich przedsiębiorców, jednakże muszą oni pamiętać, że stosowanie z tej formy rozliczenia działa również w odwrotnym kierunku. Gdy zatem sami mają problemy z dotrzymaniem terminów opłat, nie będą mogli potrącić podatku VAT z faktury zakupowej póki nie uiszczą stosownej należności. O chęci przejścia na metodę kasową należy zawiadomić urząd skarbowy poprzez dostarczenie druku VAT-R. Niezbędne jest również przejście na rozliczenie podatku VAT w systemie kwartalnym i obowiązkowe sygnowanie każdej wydanej faktury adnotacją “metoda kasowa”.
Dlaczego księgowi nie polecają średnim biznesom metody kasowej?
Biura rachunkowe w wielu przypadkach odradzają mniejszym przedsiębiorcom rozliczenie podatku VAT metodą kasową. Zwykle powodem tego jest kwestia ciągłego pilnowania wpływających opłat związanych z działalnością gospodarczą. Metoda kasowa wymaga bowiem skrupulatnego ich śledzenia, by nie przegapić terminu rozliczenia podatku. W przypadku firm, które wysyłają każdego miesiąca nie więcej niż kilkanaście faktur nie powinno być z tym problemu. Lecz już przy kilkuset fakturach kontrola przelewów przychodzących na konto firmowe może pochłaniać nawet dwie-trzy godziny dziennie. Dla takich firm polecanym rozwiązaniem, które gwarantuje lepsze gospodarowanie czasem oraz minimalizację niebezpieczeństwa błędów przy księgowaniu, jest zastosowanie aplikacji do automatycznej obsługi należności, jaką jest robot Flobo.
Flobo
Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail:
[email protected]