Badania operatorów – kto i dlaczego musi im się poddać?

Więcej o badaniach operatorów Bielsko.

Gdy wspomina się o badaniach psychotechnicznych i psychologicznych, zazwyczaj kojarzymy z nimi kierowców, ale nie tylko oni muszą je zrobić. Obowiązek taki przepisy nakładają też na operatorów wózków, dźwigów, koparek i podobnych urządzeń. Dlaczego jest taka konieczność i na czym badania tego rodzaju polegają?

Czy badania operatorów są potrzebne?

Prawo wyraźnie wskazuje, jakie grupy zawodowe muszą poddać się badaniom psychologicznym i psychotechnicznym. Są to przede wszystkim zawody, w których odpowiednia sprawność psychofizyczna jest ważna dla bezpieczeństwa – samego pracownika i osób postronnych. Co więcej, jeśli chodzi o warunki, w jakich korzysta się z maszyn budowlanych i dźwigów, relatywnie często dochodzi w nich do wypadku, a większa część z nich wywołana jest przez błąd człowieka: brak koncentracji czy zbyt wolną reakcją na bodźce. Zdolności te spadają wraz z wiekiem, a także z powodu pracy w uciążliwych warunkach, a praca operatora do takiej właśnie się zalicza, i to powoduje, że robienie takich testów jest potrzebne.

Jak przebiegają badania operatorów?

Badania, jakim poddaje się operatorów i kierowców, mają tę samą istotę. Sprawdza się po pierwsze wzrok, nie tylko ogólnie, ale także jeśli chodzi o umiejętności wzrokowo – ruchowe oraz widzenie po zmierzchu, a ponadto prędkość reakcji, zdolność oceny odległości oraz poziom koncentracji. Istotna jest też przerzutność uwagi. Badania robi się, odpowiadając na pytania testowe NIE lub TAK, stosowana jest także specjalna aparatura. Zazwyczaj nie trwają one dłużej niż pół godziny.
Jeżeli chodzi o to, jak długo wyniki są ważne, to jest to uzależnione głównie od wieku badanego. Standardowo są to 3-4 lata, natomiast w przypadku osób powyżej 50 lat – 1-2 lata.

Nasza lokalizacja:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-300 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]