Badania psychologiczne kierowców – dla kogo?

Sprawdź, komu zlecić badania psychotechniczne Kęty.

Badania psychotechniczne kierowców pozwalają sprawdzić czy kandydaci mają przeciwwskazania do prowadzenia pojazdów. Są one bardzo ważne dla zapewnienia bezpieczeństwa na drogach – dzięki nim można wychwycić osoby, które nie powinny prowadzić pojazdów. Jak przebiegają badania i co dokładnie sprawdzają? Jakie urządzenia są używane w trakcie badań?

Badania psychologiczne kierowców – dla kierowców zawodowych

Różne grupy kierowców muszą poddawać się badaniom psychologicznym. Pierwszą z nich są osoby przystępujące do egzaminu na prawo jazdy np. kategorii D. Do badań podchodzą także kierowcy, którzy spowodowali wypadek i starają się o przywrócenie prawa jazdy. Oprócz tego badania psychologiczne powinni przechodzić także kierowcy pojazdów służbowych oraz egzaminatorzy szkół jazdy. Badania psychologiczne kierowców zawodowych, którzy nie przekroczyli 60 lat są ważne przez 5 lat.

Badania psychologiczne kierowców – sprawdzają zdolność koncentracji

Badanie psychologiczne składa się z 2 etapów. Na początku kandydaci podchodzą do części teoretycznej. Na tym etapie kontrolowana jest umiejętność koncentracji, przerzutność uwagi, dokładność działania, a także cechy charakteru czy poziom lęku. Kandydaci na kierowców muszą między innymi ustosunkować się do pytań dotyczących ich cech charakteru czy rozwiązać tzw. test matryc progresywnych. Kolejnym etapem testów psychologicznych jest część praktyczna, która mierzy przede wszystkim poziom koordynacji wzrokowo-ruchowej, reakcję na olśnienia i umiejętność oceny prędkości innych pojazdów. Do testów wykorzystuje się m.in. wirometr, miernik sprawności sensomotorycznej oraz aparat krzyżowy. Badania polegają np. na naciskaniu odpowiednich przycisków i obserwowaniu, w jaki sposób dana osoba radzi sobie ze wskazaniem figur po oślepieniu światłem.

Nasza lokalizacja:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: 608 315 680
E-mail: [email protected]