Badania psychologiczne kierowców – dlaczego są tak ważne?

Potrzebujesz dowiedzieć się, jak zamówić badania psychotechniczne Bielsko? Na co czekasz? Koniecznie skieruj się na www.badaniabielsko.pl.

Na sytuację na drogach w szczególnej mierze wpływają kwalifikacje prowadzących jeżdżące po nich auta. Szczególnie istotne okazuje się to dla kierowców profesjonalnych – na przykład taksówkarzy oraz kierowców TIR-ów i autobusów. W ich przypadku ważne są tak kwalifikacje, jak i predyspozycje psychologiczne. Z tego powodu przedstawiciele takich zawodów zgodnie z przepisami powinni w odpowiednim terminie zgłaszać się na badania psychologiczne kierowców. Warto więc powiedzieć na ten temat kilka słów. W jakich odstępach muszą być przeprowadzane? Na czym polegają tego typu badania psychotechniczne? I, co najważniejsze, jak należy się do nich nastawić?

Badania psychotechniczne kierowców – na czym polegają?

Badania kierowców muszą być przeprowadzane co 5 lat. Ta zasada nie dotyczy z kolei specjalistów, którzy skończyli 50 lat – muszą bowiem wykonywać je co trzydzieści miesięcy. Badania psychologiczne kierowców przeprowadzane są przez psychologa w wyspecjalizowanej poradni, który najpierw przeprowadza badania charakterologiczne. Przybierają one formę rozmowy z badanym, podczas której odpowiada on na zadania dotyczące wyborów w skrajnych sytuacjach. Kolejna część badań psychologicznych kierowców to test na inteligencję, natomiast następnie wykonywane są testy na odpowiednich maszynach, podczas których badana jest postrzeganie prędkości, umiejętność szybkiej reakcji podzielność koncentracji czy widzenie w ciemności.

Jak przygotować się do badań psychotechnicznych kierowców?

Po ich przeprowadzeniu kierowca jest zapraszany na wizytę ze specjalistą, który w jej czasie informuje go, czy zaliczył badanie. Co ważne, musimy pamiętać, że nie dla wszystkich ich rezultaty okażą się pomyślne. Szanse na szczęśliwe zakończenie badań psychologicznych kierowców można jednak trochę podnieść. Jak? W sieci dostępne są różne filmy pokazujące działanie urządzeń, na których są przeprowadzane badania psychotechniczne – to doskonałe narzędzie, by zawczasu przekonać się, jak one funkcjonują.

Nasza lokalizacja:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]