Budujesz dom? Zleć badania geotechniczne

Badania geotechniczne są niezastąpione na etapie organizowania wnoszenia obiektu. Dzięki informacjom, jakie za ich pośrednictwem zdobędziemy, zazwyczaj możemy uniknąć różnych trudności. Jakich? Przede wszystkim tych, które wynikają z zawartości wilgoci w glebie. Badania geotechniczne powiedzą nam, czy w glebie na danej działce znajdują się wody podziemne – zdecydowanie komplikują one wybudowanie piwnicy, zatem takie badanie pozwoli na rezygnację z tego rozwiązania oraz zachowanie dużych sum. Badania geotechniczne powiedzą nam także, czy powinniśmy postarać się o wydajne odwodnienie, aby ustrzec się trudności związanych z zaleganiem wody wskutek braku przepuszczalności gleby.

Znaczenie badań geotechnicznych

Badania geotechniczne polegają na zaczerpnięciu fragmentów ziemi z wybranych głębokości. Możemy zaczerpnąć je zarówno manualnie, jak i za pomocą odwiertów. Ta druga metoda stosowana bywa w szczególności wtedy, kiedy istnieje konieczność uzyskania fragmentów z większych głębokości lub w gruntach o znacznej nieprzepuszczalności. Dobrze pamiętać, że im wyższa jest liczba odwiertów, tym bardziej miarodajne rezultaty dadzą badania geologiczne. Po pobraniu próbek powinny one być dostarczone do laboratorium, gdzie specjalista przebada je pod kątem obecności wilgoci, a także innych substancji oraz metali.

Badania geotechniczne tylko z certyfikatem

Jak wiemy, rezultaty badań geotechnicznych będą naprawdę ważne – rzutują na opłacalność budowy i wysokość wiążących się z nią wydatków. Powinniśmy więc zlecić ich wykonanie doświadczonemu geologowi. Jak jednak go wybrać? Trafionym wyjściem okaże się zlecenie badań geotechnicznych specjaliście posiadającemu właściwe certyfikaty – zapewniają one, że wyniki badań geotechnicznych będą miarodajne, a my na ich podstawie bez trudu będziemy w stanie rozpocząć budowę i uniknąć dodatkowych wydatków.