Co mają na celu psychologiczne badania operatorów maszyn?

Jeżeli potrzebujesz zlecić badania operatorów Bielsko, skieruj się na www.testybielsko.pl

Badania psychologiczne większości z nas kojarzą się z długą i naprawdę dociekliwą rozmową prowadzoną przez lekarza specjalistę, który chce zgłębić nasze rodzinne relacje. Jak się jednak okazuje badania te znajdują też zastosowanie na przykład podczas określania zdolności do pracy osób, które chciałyby wykonywać zawód operatora dźwigu bądź innego rodzaju maszyny budowlanej.

Badania operatorów: co się na nie składa?

Badania psychologiczne osób zajmujących się obsługą maszyn budowlanych nie różnią się istotnie od tych, jakie zobowiązani są przejść zawodowi kierowcy. W związku z tym obejmują rozbudowany wywiad, który zbiera psycholog, testy temperamentalne oraz osobowościowe, testy inteligencji oraz testy aparaturowe. Bez wątpienia testów nie powinno się obawiać. Do ich wypełnienia powinno się podejść w sposób otwarty. Znaczenie ma szczerość i dokładność udzielanych odpowiedzi. Jakkolwiek testy aparaturowe zdają się mieć szczególne znaczenie w przypadku osób chcących pracować jako operator maszyn budowlanych. Dzięki nim ocenić można szybkość reakcji zainteresowanego. Określając ją zyskujemy wiedzę, czy dana osoba będzie w stanie w wystarczająco szybki sposób odpowiadać na nieoczekiwanie pojawiające się w pracy sytuacje. Testy te oceniają również zdolność do oceny prędkości obiektów znajdujących się w ruchu, koncentracji uwagi oraz widzenia steroskopowego. Wszystko to ma w wypadku operatorów obsługujących maszyny budowlane ogromne znaczenie.

Badania operatorów: kto może je wykonywać?

Badania psychologiczne operatorów maszyn może wykonać jedynie psycholog, któremu udało się zdobyć uprawnienia psychologa transportu, do czego wymagane jest odbycie uzupełniających studiów podyplomowych. Trzeba wiedzieć, że badanie psychotechniczne musi być co jakiś czas powtarzane. Należy tego pilnować, inaczej można stracić uprawnienia do obsługi maszyn. Przestrzegający przepisów pracodawca odsunie od pracy osobę, która nie ma aktualnych badań psychotechnicznych.

Nasza lokalizacja:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]