Czy badań psychologicznych kierowców należy się obawiać?

badania psychotechniczne Bielsko, badania psychologiczne Bielsko Biała, badania kierowców Bielsko

Badania psychologiczne mają bardzo szerokie zastosowanie. To nie tylko sposób bliższego poznania siebie, ale także poznania cech psychologicznych jednostki, które wymagane są do pełnienia konkretnych zawodów. Spośród tych badań wyróżnia się między innymi badania psychologiczne kierowców.

Jak wyglądają badania psychologiczne kierowców?

Ci, którzy muszą wykonać badania psychotechniczne, bardzo często bardzo się ich obawiają. Tymczasem okazuje się, że naprawdę strach ma wielkie oczy. Całość badań zbudowana jest z testów osobowościowych, wywiadu psychologicznego, testów inteligencji i testów aparaturowych, które pozwalają określić chociażby szybkość reakcji. Testy badające inteligencję mają za zadanie ocenić zdolności intelektualne jednostki, która poddawana jest badaniu. Testy osobowościowe oceniają cechy charakteru. Określają m.in: intro- oraz ekstrawersję, psychotyzm i neurotyzm. W wypadku testów aparaturowych specjalista wykorzystuje stereometr, miernik czasu reakcji, aparat krzyżowy, wirometr oraz ciemnię. Testy nie nakładają konieczności żadnego uprzedniego przygotowania. Kierowcy, którzy noszą okulary, powinni tylko pamiętać, by wziąć je na badanie.

Badania psychologiczne kierowców – kto ma obowiązek je wykonać?

Badania kierowców obejmują między innymi kandydatów na kierowców zawodowych kategorii C1, C1+E, C, C+E, D1+E, D1, D i D+E. Przejść muszą je też osoby, które pragną wykonywać zawód instruktora bądź egzaminatora nauki jazdy. Są obowiązkowe dla kandydatów kierowców taksówek, a także na operatorów wózków widłowych. Należy podkreślić, że przejść je muszą także ci kierowcy, którzy utracili prawo jazdy na skutek prowadzenia pojazdu pod wpływem alkoholu. Ważność tego rodzaju badań jest różna i zależna od kategorii osób, które się im poddają. I tak chociażby w przypadku kierowców chcących odzyskać prawo jazdy po stracie dokumentu za prowadzenie pojazdu po spożyciu napoi alkoholowych badania te są bezterminowe. Należy poddać się im wyłącznie raz.

Nasza lokalizacja:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]