Kiedy wykonuje się badania wysokościowe

Na www.bielskobadania.pl/zakres-uslug/ zlecisz badania wysokościowe Bielsko Biała

Praca na wysokościach uważana jest za zajęcie związane z podwyższonym ryzykiem. Żeby zminimalizować występowanie groźnych sytuacji, polskie ustawodawstwo wprowadziło konieczność poddawania się specjalistycznym testom sprawdzającym czy kandydat nie cierpi na schorzenia stanowiące przeciwwskazanie do pracy na wysokościach. Jak przebiegają tego typu badania? Przez ile czasu zachowują ważność?

Badania wysokościowe – podstawy prawne

Definicję pracy na wysokości zawiera Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej. Według przepisów uważa się za nią prace wykonywane na powierzchni znajdującej się co najmniej 1 metr nad ziemią. Do pracowników wysokościowych należą osoby wykonujące prace między innymi na drabinach, rusztowaniach, masztach itd. Specjalne testy pozwalają wykluczyć występowanie problemów ze wzrokiem lub innych przeciwwskazań mogących negatywnie wpłynąć na bezpieczeństwo pracy. Jak przeprowadzane są badania wysokościowe? Składają się one z 3 części – badania neurologicznego, okulistycznego oraz laryngologicznego. Celem lekarza jest wykluczenie występowania u pacjenta padaczki, wad wzroku lub problemów z błędnikiem. Uzupełnieniem jest rutynowa konsultacja z lekarzem medycyny pracy.

Badania wysokościowe – termin ważności

Badania do pracy na wysokości należy wykonywać co 2-3 lata. Pracownicy, którzy przekroczyli 50 lat muszą przechodzić je systematycznie co 12 miesięcy. Najczęściej pojawiającym się przeciwwskazaniem do pracy na wysokościach jest wada wzroku, niedowidzenie, a także schorzenia neurologiczne i cukrzyca. Warto podkreślić, że przeciwwskazaniem nie jest noszenie szkieł kontaktowych, chyba że praca wykonywana jest w szczególnym zapyleniu. To jednak nie wszystkie wymogi – przedstawiciele niektórych profesji, oprócz wymienionych wyżej badań, muszą przejść również dodatkowe testy psychologiczne. Podlegają im m.in. operatorzy żurawi samojezdnych, ciężkich maszyn budowlanych czy pracownicy obsługujący linie wysokiego napięcia.

Nasza lokalizacja:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: 608 315 680
E-mail: [email protected]