Osuszanie fundamentów – budynek po zalaniu można odratować

Nawet jeśli budowla stoi jest na terenie, gdzie wody gruntowe występują stosunkowo nisko, niewykluczone jest zagrożenie, że z czasem mury będzie przenikać woda. Może się to wydarzyć również niespodziewanie z powodu podtopienia bądź w wyniku zalania przez nieszczelną instalację hydrauliczną, a nieraz pojawienie się wilgoci przebiega stopniowo na skutek niepoprawnie wykonanej lub nadwerężonej hydroizolacji murów.

Osuszanie fundamentów – w pierwszej kolejności ustalenie przyczyn

Zawilgocenie murów nie oznacza od razu, iż budowla nie nadaje się do zamieszkania. Przede wszystkim powinno się rozpocząć od sprawdzenia przyczyn tworzenia się wilgotnych plam. We wnętrzach takich jak toalety, niewietrzone piwnice i kuchnie pojawiająca się na murach pleśń jest częściej efektem przecieków z nieszczelnego dachu albo tarasu lub skraplania się pary wodnej. Takie sytuacje wymagają wykorzystania jednego lub kilku rozwiązań: przywrócenia właściwej cyrkulacji powietrza we wnętrzach, ogrzania ścian, ocieplenia murów, osuszania kondensacyjnego, użycia powłok paroszczelnych bądź poziomych blokad przeciwwilgociowych. Niestety na obszarach, gdzie wody gruntowe sięgają wysoko i wnikają w fundamenty oraz mury budynków lub gdy zdarzyło się zalanie w następstwie powodzi (ewentualnie intensywnych opadów atmosferycznych), osuszenie ścian jest już rolą fachmanów z obszaru hydroizolacji.

Różne sposoby osuszania murów

Eksperci, którzy posiadają obszerne doświadczenie w osuszaniu murów zarówno budowli mieszkalnych, jak i przemysłowych, zaczynają swoją pracę od analizy genezy zawilgocenia i kondycji podmokłych murów. Jest to podstawa do wybrania najodpowiedniejszych metod i materiałów służących do osuszenia. Zawilgocenie budynków ceglanych, których tynki pęcznieją i odpadają, a na murach wykwitają zacieki, z dużym prawdopodobieństwem spowodowane jest kapilarnym penetrowaniem wilgoci przez ściany. Po nieizolowanych ścianach z cegły woda wspina się wysoko – niekiedy wręcz na parę metrów. Zdarza się to częstokroć, w szczególności w starych budynkach, jednakże można to naprawić odtwarzając izolację poziomą murów, która zastopuje wznoszenie się wody wzwyż. Następnym krokiem, oczywiście po właściwym przygotowaniu murów, jest pozbycie się grzybów i pleśni oraz wykonanie izolacji pionowej.

Skuteczne osuszenie murów wymaga czasami odtworzenia hydroizolacji zewnętrznej. Zadaniem profesjonalnej ekipy jest wtedy odsłonięcie zewnętrznej powierzchni ścian fundamentowych, usunięcie zniszczonej mat bentonitowych, papy termozgrzewalnej czy izolacji bitumicznej, a następnie wykonanie izolacji pionowej elastycznej lub mineralnej. Nierzadko konieczne będzie też odtworzenie łączenia izolacji ścian z izolacją innych elementów budynków, jak przepusty rur, przepusty kabli i ściany żelbetowe.