Prywatny detektyw

Czym zajmuje się detektyw? Już od XIX wieku rozwijał się ten fach, a użycie niezwykłych i fascynujących zasad dedukcji znalazło swoje odzwierciedlenie w literaturze czego przykładem jest na przykład bohater literacki Sherlock Holmes. Fraza “detektyw” pochodzi z łaciny i oznacza „odkrywać”, „wykrywać”, „wyjawić”.
Praca detektywa opiera się na prowadzeniu śledztwa, podczas którego korzysta z racjonalnego myślenia i innych niejawnych metod dochodzenia. Na podstawie zebranych dowodów, faktów, przesłanek przeprowadza proces dedukcji co ma na celu dojście do właściwych konkluzji. Prywatny detektyw prowadząc śledztwa zlecone przez klienta jest zobowiązany do posiadania licencji, gdyż jego zeznania mogą mieć duże znaczenie w sprawach sądowych czy czynnościach sprawdzających policji.

Zakres czynności detektywa

Korzystanie z pomocy prywatnych detektywów staje się coraz bardziej powszechne. W dzisiejszych czasach biura detektywistyczne prowadzone są w sposób odpowiedzialny i profesjonalny, gdzie każda drobna przesłanka czy wiadomość od klienta ma znaczenie. Główny wachlarz takiej działalności to gromadzenie wrażliwych, tajnych informacji często dotyczących procesów karnych i cywilnych, poszukiwanie mienia, osób zaginionych lub ukrywających się, dokonywanie analizy wiarygodności świadków i aktów, wywiązywania się z odpowiedzialności finansowych i ubezpieczeniowych. Wysoki popyt na detektywów wynika z faktu, że zdarzają się sytuacje, gdy jesteśmy oszukiwani, a jako strona poszkodowana trudno jest uzasadnić nasze racje i argumenty. By chronić własne interesy wiele oszustw jest maskowanych, a oświadczenia osób postronnych i świadków są przeinaczone. Jedynie dobry detektyw jest w stanie ustalić jednolitą wersję i dojść do prawdy.