Tłumaczenia specjalistyczne – czym są i kto je wykonuje?

Jeszcze kilkadziesiąt lat temu opanowanie obcych języków nie było nam tak bardzo potrzebne. Dzisiaj jednak mnóstwo uległo zmianie w tym aspekcie. I nie idzie tu jedynie o możliwość podróżowania i zwiedzania kolejnych miejsc na świecie. Bardzo często współpracujemy z zagranicznymi korporacjami i decydujemy się na zatrudnienie poza naszą ojczyzną. A w takich przypadkach nierzadko niezbędne są przełożone na określony język dokumenty i certyfikaty. Wykonanie tłumaczenia specjalistycznego jest świetnym wyborem, jeżeli chcemy być pewni, że przekład został wykonany prawidłowo.

Tłumaczenia specjalistyczne – co to jest i co mogą obejmować?

Tłumaczenia specjalistyczne to nic innego jak translacja na konkretny język przeróżnych dokumentów oraz tekstów z takich działów jak prawo, kosmetologia lub marketing. Fachowiec w określonej branży wykona tłumaczenie umowy, aktu prawnego albo pisma procesowego. Specjalista w zakresie tłumaczeń zajmie się przygotowaniem tłumaczenia dokumentacji badań klinicznych, opisu technologii badań leków, tekstów reklamowych, ulotek oraz broszurek dla pacjentów. Wśród tłumaczonych dokumentów naprawdę często znajdują się również analizy finansowe spółek, audyty i biznesplany.

Tłumaczenia specjalistyczne – kto je może wykonywać?

Opracowanie dobrego tłumaczenia specjalistycznego nie jest proste. Właśnie dlatego powinny zajmować się tym ci, którzy mają szeroką wiedzę w określonej dziedzinie, a równocześnie potrafią bezbłędnie oddać istotę tekstu. Jednocześnie osoby te muszą używać zwrotów oraz sformułowań, które są ogólnie znane oraz zrozumiałe przez osoby zatrudnione w danej specjalności. Najlepiej, jeżeli przygotowanie translacji tekstów specjalistycznych powierzy się zespołowi tłumaczy z dużym doświadczeniem. Takie zespoły oferują swoje usługi przeważnie w tak dużych miastach, jak przykładowo Kraków, Gdańsk lub Toruń.