Czy susz konopny z CBD można kupić w Polsce?

W sklepach konopnych, obok szeroko wykorzystywanych olejów z CBD, można kupić także susz. Wielu osobom nazwa oraz wygląd tego wyrobu natychmiast przywodzi na myśl nielegalną substancję psychoaktywną. Jednak susz konopny dopuszczony do sprzedaży w naszym kraju, podobnie jak oleje, zawiera głównie kannabinoidy, a nie THC (stężenie tego związku – według obowiązujących regulacji – nie może wykraczać poza 0,2%).

Z jakich rodzajów konopi wytwarza się susz konopny?

Susz konopny powstaje z liści i kwiatów konopi, zatwierdzonych do oficjalnej sprzedaży. Do 2020 r. w Polsce wpisanych do rejestru zostało aż 9 odmian takich konopi siewnych (to np. Tygra, konopie Wielkopolskie i Beniko), a sama ich hodowla cieszy się coraz intensywniejszym zainteresowaniem pośród polskich rolników, nierzadko stając się istotnym źródłem ich dochodu.

W Polsce konopie siewne hoduje się na potrzeby wielu branż przemysłu, np. chemicznego czy materiałów budowlanych, niemniej jednak podlega to urzędowej kontroli, co znaczy, że rolnik albo inwestor postanawiający rozpocząć ich wysiew musi najpierw pozyskać stosowne zezwolenie z urzędu gminy albo miasta. Prócz tego, przetwarzanie konopi siewnych możliwe jest jedynie po otrzymaniu zgody właściwego miejscowo marszałka województwa. Zaletą konopi siewnych jest to, że można uprawiać je na uprawach outdoorowych, jak i wewnętrznych, ale także i na łączących obie te metody uprawach szklarniowych (greenhouse).

Susz konopny – skąd bierze się jego unikatowy zapach?

Czemu produkcja suszu konopnego zyskuje uznanie w naszym kraju? Liście i kwiaty konopi przemysłowych, z których produkuje się susz konopny, są bogate nie tylko w wiele kannabinoidów (CBGV czy CBC), ale również terpeny (jak przykładowo Pinen oraz Humulen), które dają poszczególnym ich odmianom silnie wyczuwalny, oryginalny aromat. Terpeny znajdujące się w kwiatach konopi przemysłowych używane są w licznych produktach spożywczych i kosmetycznych.

Ogólnie uznaje się, iż kannabinoidy mają znaczne oddziaływanie na organizm człowieka, a za sprawą tego, że nie są związkiem psychoaktywnym, susz konopny, który je zawiera, można użyć jako dodatek do terapii wspomagający walkę z stresem , bólami głowy, zapaleniem stawów oraz chorobami neurodegeneracyjnymi, jak przykładowo epilepsja. Niemało danych o oddziaływaniu, jak również dawkowaniu tych substancji, można odszukać m.in. w wynikach badań medycznych upublicznionych w bibliotece online Amerykańskiego Narodowego Instytutu Zdrowia (NIH).