Kilka słów o łańcuchach samochodowych

Nie szukaj już więcej! W tym miejscu zamówisz łańcuchy samochodowe

Łańcuchy samochodowe znacznie zwiększają przyczepność auta w ekstremalnych warunkach – na ośnieżonych i oblodzonych drogach, głównie na stromych podjazdach. W niektórych krajach muszą one obligatoryjnie znajdywać się w bagażniku każdego samochodu przez cały rok kalendarzowy (tak jest przykładowo w Bułgarii, Turcji i Norwegii), w innych zaś są one niezbędną częścią wyposażenia auta tylko w sezonie zimowym (takie prawo obowiązuje na przykład w Niemczech, Hiszpanii, Polsce i we Włoszech). Jak jednak rodzaje łańcuchów samochodowych można nabyć w sklepach?

Typy łańcuchów na koła

Łańcuchy na koła klasyfikujemy przede wszystkim mając na względzie ich przeznaczenie. Wyróżniamy typy stworzone z myślą o stosowaniu w samochodach dostawczych, osobowych, terenowych i ciężarowych, jak również w autobusach. Łańcuchy różnią się także przekrojem i grubością ogniwa (zazwyczaj jest to kształt rombowy ukośny), mocowaniem, które musi być dopasowane do rodzaju felgi oraz wzorem zaplotu. Rozmaite są też tworzywa, z których produkuje się łańcuchy na koła. Obecnie producenci stosują przede wszystkim stal tytanową lub manganową.

Jazda z łańcuchami na koła

Zakładanie łańcuchów samochodowych wymaga pewnych umiejętności i początkowo może być źródłem sporego stresu. By go uniknąć, powinno się potrenować tę czynność w garażu lub na placu manewrowym. Z kolei prowadzenie samochodu z łańcuchami wymaga trochę innej techniki. Należy unikać poruszania się po niezaśnieżonych drogach, przekraczania prędkości 50 kilometrów na godzinę i buksowania kół. Stosując łańcuchy samochodowych, należy też koniecznie sprawdzać ich ułożenie oraz napięcie – tym sposobem unikniemy ich wczesnego zużycia i tym samym wydłużymy okres ich eksploatacji.

Nasza lokalizacja:
AUTO-PLUS Zbigniew Haluch
ul. Prądnicka 79
31-202 Kraków

Tel.: +48 (12) 416-20-08
Mob.: +48 602-790-666
E-mail: [email protected]