Mieszkasz w bloku? Wypróbuj biokominek

Często widzimy w wyobraźni tę scenę – roześmiani ludzie z filiżanką ciepłego kakao w ręku grzeją się przy ogniu kominka. Zwykle jesienią i zimą mieszkańcy blokowisk zazdroszczą możliwości posiadania kominka tym, którzy mają własny dom. Faktem jest, że standardowego kominka nie użyjemy w mieszkaniu, ale możemy postawić w nim biokominek!

Najważniejsze zalety biokominków oraz ich rodzaje

Eko kominek, znany także jako biokominek, charakteryzuje się tym, że można go zamontować w praktycznie dowolnym mieszkaniu. Nie potrzebuje on wykonania sieci przewodów wentylacyjnych, niezbędne jest natomiast, aby przestrzeń w którym zostanie postawiony biokominek miała prawidłową cyrkulację powietrza. Zabroniony jest jego montaż w pomieszczeniach zupełnie szczelnych. Dużym walorem biokominka jest jego prosta budowa (to praktycznie tylko obudowa i palenisko) oraz relatywnie niewielka waga. W większości wypadków wykonuje się go ze stali nierdzewnej, jakkolwiek można zakupić także modele z obudową ze szkła czy też z kamienia. Niektóre eko kominki są wolnostojące, co daje możliwość dowolnego ich przestawiania, np. wtedy gdy postanowimy zmienić aranżację wnętrza. W ciągu minionych kilku lat zapotrzebowanie na biokominki tak mocno rozwinęło te produkty, że obecnie bardzo łatwo znaleźć jakiś jego model do każdego stylu mieszkania. W sklepach stacjonarnych i internetowych dostaniemy modele biokominków wolnostojących, narożnych czy wiszących. Są modele biokominków bez szyby lub z szybą, jak również biokominki zewnętrzne, zaprojektowane do montażu na tarasie, werandzie, w ogrodzie, w altanach czy też na balkonie, które można użyć także jako dekorację ogródka restauracji albo hotelu.

Biokominek nie wyzwala związków szkodliwych

W biokominkach nie wykorzystuje się ani węgla ani drewna, dlatego nie produkuje on dymu. Podczas spalania biopaliwa, którym jest bioetanol, tworzy się jedynie para wodna oraz CO2 (stąd nadmieniony wyżej warunek zagwarantowania stosownej rotacji powietrza w mieszkaniu). Specyficzną cechą paliwa ciekłego jest także to, że po skończeniu procesu spalania nie ma potrzeby czyszczenia paleniska z sadzy ani z popiołu. Zanieczyszczenia nie osadzają się tym samym na meblach bądź sprzętach domowych, ponieważ biopaliwo wypala się praktycznie w 100%. Biokominki są ekologiczne – spalanie bioetanolu nie wytwarza żadnych związków toksycznych dla środowiska. Mankamentem dla niektórych jest to, iż biokominki wytwarzają mniej ciepła niż standardowe kominki, jednakże ich plusy, zwłaszcza możliwość zainstalowania ich w bloku oraz spore walory aranżacyjne, przeważają.