Roleta ścienna i okienna – podobieństwa i różnice

Pragniesz o roletach w swoich pokojach, jednak nie wydaje się to możliwe, gdyż nie można ich umocować na oknie? Nie wszystko stracone. Dla osób w Twojej sytuacji wymyślono rolety ścienne. Różnią się od rolet okiennych tym, że montuje się je na suficie bądź ścianie. Czy warto postawić na ten typ rolety? Gdzie rolety ścienne najlepiej spełnią oczekiwania?

Rolety ścienne wewnętrzne gładkie

Pierwszym rodzajem rolety ściennej jest model wykonany z gładkiego materiału. Taka roleta ma zwykle półzaciemniający poziom. Przepuszcza ona pewną ilość promieni słonecznych do wnętrza, a jednocześnie chroni przed przesadnym rozgrzewaniem się i zbyt dużą ilością światła. Domeną tych rolet jest prosta instalacja na ścianie lub suficie. Porównując je do rolet okiennych, które nie wymagają śrub, wiercenia ani szczególnych zdolności monterskich, rolety ścienne wewnętrzne wymagają wykonania 2-ch otworówutrzymujących rolkę rolety.
Inną, istotną różnicą pomiędzy roletami okiennymi a ściennymi, jest odstęp rolety od szyby. Im bliżej okna znajduje się roleta, tym większą osłonę przed nagrzewaniem i światłem gwarantuje. Rolety ścienne są mocniej odsunięte od szyby niż rolety okienne, dlatego zaleca się montować je w pomieszczeniach, do których powinno wpadać więcej promieni słonecznych.

Rolety ścienne dzień noc

Drugim rodzajem rolety ściennej jest jej model dzień i noc. Tutaj stopień przenikania promieni słonecznych jest proporcjonalny od gęstości splotu materiału oraz gramatury tkaniny, z której wykonano roletę. Rolety dzień i noc rodzaju zebra to designerskie i nowoczesne projekty. Ich unikatowy charakter, dzięki konstrukcji z skrzyżowanych pasków, powoduje, iż odnajdą się w stylowych, nowoczesnych pomieszczeniach. Rolety dzień noc występują w wariancie ściennym i okiennym. W zależności od potrzeb oraz typu okna można wybrać którąś z tych rolet. Ten rodzaj przesłony rekomendujemy zwłaszcza do nietypowych okien, z kilkoma kwaterami.