Rolety na wymiar, rzymskie, dzień i noc czy zaciemniające – które wybrać?

W przeciwieństwie do mieszkańców Skandynawii, w Polsce przyzwyczailiśmy się do przesłaniania okien. Tak chronimy naszą prywatność, lecz także pomaga to decydować o ilości światła docierających do mieszkania. Najczęściej do zakrywania okien używa się zasłon i firanek, ale w ostatnich latach coraz częściej decydujemy się na wyposażenie okien w rolety wewnętrzne.

Jakie rolety wewnętrzne są dostępne w sklepach?

W sklepach stacjonarnych i internetowych znajdziemy szeroki wybór różnych rodzajów rolet: rzymskich, zaciemniających, okiennych czy ściennych. W wielu z nich dostaniemy też wszystkie niezbędne dodatki, takie jak kółka z żabkami, rozety, wsporniki ścienne i sufitowe oraz karnisze metalowe. W jednym miejscu będziemy mogli skompletować pełen zestaw niezbędny do instalacji rolet. A to, które rolety będą nam odpowiadać, będzie zależało od naszych potrzeb. Pamiętajmy jednak, by kupować z głową. Na przykład, rolety rzymskie dobrze wyglądają na niedużych oknach, jednak nie nadają się dla osób cierpiących. Na takich roletach łatwo zbierają się drobinki kurzu, ponieważ produkowane są one z tkanin zasłonowych lub firanowych.

Rolety dzień-noc – promienie słoneczne pod kontrolą

Do kontroli nad ilością światła do pokoju służą rolety dzień i noc. Sprawdzą się w większości pomieszczeń: w salonie, biurze, pokoju dziecięcym, a także w łazience. Te rolety posiadają naprzemienny splot pasów transparentnych i zaciemniających. Wiele możliwości ich ustawienia względem siebie pozwala na regulację ilości promieni słonecznych, które będą przez nie przenikać. Co ważne, regulacja ma miejsce bez potrzeby podnoszenia i opuszczania rolet! Natomiast popularne rolety zaciemniające pozwalają na pełne zaciemnienie pokoju, ponieważ zrobione są z materiału, które nie przepuszcza promieni słonecznych. Rolety zaciemniające przydadzą się szczególnie w sypialni z oknami na wschód.

Rolety na zamówienie – jakich błędów się wystrzegać

Nasze okna nie zawsze mają standardowe rozmiary i okazać się może, że rolety w rozmiarach sprzedawanych przez producenta nie będą pasować. W takim przypadku pozostaje nam wykonać rolety na zamówienie. Pamiętajmy jednak o tym, by właściwie zmierzyć rozmiar okien, ponieważ źle dobrane rolety nie spełnią swojej funkcji, do tego będą wyglądać nieestetycznie. Jeśli zatem nie mamy doświadczenia lub nie potrafimy obliczyć wymiarów rolet, wezwijmy na pomoc profesjonalistów.