Rynny metalowe i plastikowe – orynnowanie dachu

Znajdź rynny plastikowe.

Systemy dachowe tworzy wiele modułów. Wśród tych, które mają najważniejsze znaczenie z punktu widzenia ich trwałości i wygody użytkowania jest z całą pewnością orynnowanie dachu. To właśnie ono umożliwia wydajne odprowadzenie wody opadowej i tym samym uniknięcie wielu problemów związanych z jej zbieraniem się. Nie powinniśmy zatem bagatelizować doboru prawidłowych elementów wchodzących w jego skład. To jednak zagadnienie trudne i wymagające specjalistycznej wiedzy oraz zdolności – tak samo jak montaż rynien. Co wobec tego powinniśmy o nich wiedzieć? Jakie dokładnie zadanie pełnią te systemy? Z jakich części się one składają? Na co zwrócić uwagę przy ich wyborze?

Systemy rynnowe – jakie części je tworzą?

Systemy tworzące orynnowanie dachu składają się z 3 części, które z kolei zbudowane są z szeregu pomniejszych elementów. Oprócz orynnowania dachu, składającego się z rozmaitego przekroju rynien otwartych (tak zwanych korytek), do których spływa woda schodząca z dachu, składają się na nie też rynny pionowe oraz moduły znajdujące się blisko gruntu lub pod nim, których rolą jest odprowadzenie wody do ścieków. Samo orynnowanie dachu składa się z prostych rynien łączonych za pomocą łączników, a na granicy dachu – narożników. Są one montowane do pokrycia dachowego za pomocą haków, a kończone deklami. Łączenie orynnowania dachu z rynną pionową to sztucer wraz z sitkiem, które jest odpowiedzialne za zatrzymanie różnych zanieczyszczeń mogących przedostać się do rynny pionowej, a następnie do ścieków.

Rynny PCV, plastikowe albo metalowe – które wybrać?

W asortymencie hurtowników dostępne są orynnowanie dachu wyprodukowane z kilku materiałów – m. in z metalu bądź plastiku. Które z nich będą najodpowiedniejszym wyborem? To zależy od rodzaju obiektu budowlanego oraz tego, w jakim stopniu jest on narażony na działanie opadów atmosferycznych. Decyzję o wyborze konkretnego orynnowania powinno się zatem przedyskutować z profesjonalistą.

Nasza lokalizacja:
REGAMET Tryba SP.J.
39-322 Rzemień 262 A

Tel.: +48 17 584 08 08